font_preload
PL / EN
Energetyka PAP Węgiel 20 marca, 2019 godz. 8:15   
REDAKCJA

Lubnauer: W sprawie węgla konieczna jest polityka rozsądna

Katarzyna Lubnauer fot. Łukasz Kamiński
W sprawie węgla musimy prowadzić politykę rozsądną, prywatyzując nierentowne kopalnie i zwiększając udział odnawialnych źródeł energii – powiedziała we wtorek PAP przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Uczestniczyła ona w Katowicach w spotkaniu regionalnych struktur ugrupowania i spotkała się ze studentami jednej z niepublicznych uczelni.

„Czym innym jest odchodzenie od energetyki opartej na węglu, a czym innym jest wygaszanie kopalń. Musimy prowadzić politykę rozsądną, bo węgiel zużywamy nie tylko w energetyce, ale i innych działach przemysłu np. chemicznym. Zawsze można go też nie importować” – powiedziała w rozmowie z PAP.

Katarzyna Lubnauer opowiedziała się za osiągnięciem przez Polskę w 2035 r. w 50 proc. odnawialnych źródeł energii i całkowitym odejściem od energetyki opartej na węglu do 2050 r. Dodała, że Nowoczesna zawsze opowiadała się za prywatyzacją nierentownych zakładów. „Są przykłady na Śląsku tych kopalni, które po sprywatyzowaniu sobie bardzo dobrze dają radę, osiągając zyski, a nie tylko straty, do których dopłacają wszyscy obywatele” – podkreśliła.

Polska Agencja Prasowa