Łukoil chce zainwestować miliardy w wydobycie na Morzu Kaspijskim

22 września 2016, 15:30 Alert

Pod koniec września Łukoil zamierza uruchomić komercyjną eksploatację złoża Filanowskij na Morzu Kaspijskim, o czym w trakcie Tiumeńskiego Forum Innowacji w Sektorze Naftowo-Gazowym poinformował wiceprezes spółki ds. wydobycia ropy i gazu Azat Szamsuarow.

– Zakończyliśmy pierwszy etap instalacji urządzeń złoża Filanowskij. Wczoraj uruchomiliśmy drugi odwiert. Z pierwszego wydobywane jest 3 tys. ton, a z drugiego 1,2 tys. ton dziennie. Mamy nadzieję, że do końca września podłączymy się do systemu Kaspijskiego Konsorcjum Rurociągowego – powiedział Szamsuarow.

Wielokrotnie przekładano terminy uruchomienia wydobycia ze złoża. Wcześniej prezes Łukoila Wagit Alekperow mówił, że jego eksploatacja miała rozpocząć się w sierpniu tego roku. Złoże Filanowskij zostało odkryte w 2005 roku. W latach 2016-2045 Łukoil zamierza zainwestować w nie 882 mld rubli (według cen z 2016 roku).

Wydobywalne zasoby ropy kategorii C1+C2 wynoszą 153,1 mln ton, gazu C1+C2 – 32,2 mld m3.

Dla eksploatacji złóż w północnym rejonie Morza Kaspijskiego Łukoil zbuduje ponad 25 platform wiertniczych. Łącznie ta inwestycja będzie kosztowała koncern ponad 350 mld rubli.

TASS/Piotr Stępiński