Łukoil nadużywał pozycji dominującej na rynku paliw w Bułgarii

16 listopada 2021, 11:15 Alert
Lukoil stacja
fot. twitter.com/esrakstu

Bułgarska Komisja Ochrony Konkurencji ogłosiła, że spółka-córka rosyjskiego koncernu Łukoil, Łukoil Bułgaria, nadużywała swojej dominującej pozycji na tamtejszym rynku paliw. 

Według komisji, Łukoil Bułgaria posiada największą w kraju powierzchnię magazynową produktów naftowych. Według komisji, spółka regularnie odmawiała zgody na przechowanie paliw innych firm w swoich magazynach zlokalizowanych przy składach podatkowych, do czego jest zobowiązana zapisami prawa. Ponadto spółka uniemożliwiała dostęp do rurociągów produktowych pozwalających na import paliw z zagranicy.

Według komisji te działania miały ograniczyć import paliw, co w konsekwencji sprawiło, że Łukoil objął pozycję dominującą na rynku hurtowym i dystrybucyjnym w Bułgarii. W opinii instytucji ochrony konsumentów, to była celowa strategia firmy na bułgarskim rynku.

Spółka może odwołać się od orzeczenia komisji w terminie 60 dni. Audyt przestrzegania przepisów antymonopolowych w stosunku do Łukoila został zapoczątkowany drugiego listopada z inicjatywy jej konkurenta na krajowym rynku paliw – OMV Bulgaria.

Neftegaz/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Łukoil walczy z Rosnieftem o unikalny arktyczny terminal naftowy