Łukoil walczy o złoża w Meksyku

26 maja 2015, 10:52 Alert
Odwiert

(Prime/Piotr Stępiński)

Jak poinformował wczoraj meksykański rząd spółka-córka rosyjskiego Łukoila – Łukoil Overseas Netherlands B.V – przeszła wstępną selekcję w uczestnictwie w przetargu na eksploatację pól naftowych w Meksyku.

Według danych Państwowej Komisji ds. Węglowodorów (PKW) Lukoil Overseas jest jedną z 26 spółek, które zostały wybrane do kolejnego etapu przetargu na  eksploatację złóż znajdujących się na płytkich wodach Zatoki Meksykańskiej.  19 spółek będzie uczestniczyło w przetargu indywidualnie w tym spółka-córka Lukoilu oraz 7 koncernów, w których skład wchodzi część spółek startujących indywidualnie.

Wśród startujących spółek znajdują się: BP Group, Galp Energia, Eni International, BHP Billiton, Hunt Overseas Oil Company , ONGC Videsh Limited, Pacific Rubiales E&P, Chevron Energia de Mexico, Statoil E&P Mexico, Exxon Mobil Exploracion y Produccion oraz kilka innych.

Przetarg dotyczy eksploatacji 14 bloków pól znajdujących się w wodach u brzegów stanów Veracruz, Tabasco oraz Campeche na podstawie umowy o podziale produkcji. Łączna wielkość rezerw w tych obszarach wynosi ok. 687 mln baryłek. Udział zagranicznych spółek w przetargu jest możliwy dzięki przeprowadzonej przez Meksyk w 2013 roku reformy sektora energetycznego.

Jak wynika z materiałów PKW, Lukoil Overseas rozpoczął także proces wstępnego przygotowania do udziału w jeszcze jednym przetargu dotyczącym także dotyczącym eksploatacji złóż w płytkich wodach Zatoki Meksykańskiej.  W tym przypadku dotyczy on pięciu bloków a rosyjska spółka znajduje się w gronie ośmiu, które wyraziły chęć udziału i rozpoczęły wstępne przygotowania.