Luktarna: Nowa twarz Łukoila nad Bałtykiem

28 lipca 2016, 12:15 Alert

(Interfax/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Jak informuje agencja Interfax, spółka Luktarna weźmie w dzierżawę 73 stacje benzynowe w państwach bałtyckich. Wcześniej należały one do Łukoila. Będzie to nowa twarz działalności Łukoila nad Bałtykiem.

Jak poinformowała w swoim raporcie litewska Rada ds. Konkurencji, pozwoliła ona na 5 lat wydzierżawić wspomniane stacje z możliwością dalszego przedłużenia arendy. Luktarna otrzymała zgodę na dzierżawę 73 stacji, choć wnioskowała o 76 obiektów. Sprzedaż trzech z nich wywołała sprzeciw Rady ds. Konkurencji. Rada obawiała się osłabienia konkurencji na detalicznym rynku paliw.

Łukoil ukrywa się za pośrednikami

Na początku lutego 2016 roku rosyjski koncern naftowy – Łukoil – poinformował, że sprzedaje sieć stacji benzynowych na Litwie, Łotwie oraz w Polsce (230 stacji) zarejestrowanej w Austrii spółce Amic Energy Management. Decyzja o sprzedaży sieci detalicznej na Litwie, Łotwie oraz w Polsce była podjęta w ramach programu optymalizacji aktywów Łukoila w Europie.

Zarządzać sieciami na Litwie i Łotwie będą Luktarna oraz VIADA Baltija powiązana z zarządem Łukoil Baltija. Na dzień dzisiejszy 80 procent akcji VIADA Baltija należy do Luktarny, która z kolei jest kontrolowana przez dyrektora generalnego Lukoil Baltija Iwana Palejcika i jego rodzinę (60 procent).

50 procent udziałów w AMIC Energy posiada Johannes Klezl-Norberg. Natomiast pozostałą część tj. odpowiednio 40 oraz 10 procent jego konsultanci Manfred Kunz i Heinz Sernetz.

Jak informował na początku lutego BiznesAlert.pl sprzedaż wspomnianych aktywów mało znanej firmie wzbudziła wiele pytań i wątpliwości.

Wcześniej pojawiła się informacja o tym, że aktywa Łukoila mogą częściowo trafić do rąk PKN Orlen, Neste, Statoil. Jednakże podobna decyzja mogłoby ostatecznie zamknąć drzwi rosyjskiemu koncernowi na rynki państw bałtyckich i Polski. Dlatego decyzja Łukoila o odsprzedaży swoich aktywów austriackiej spółce, która jest związana z rosyjskim kapitałem daje szansę na powrót na rynek polski i państw bałtyckich w przyszłości.