Macias: RWE rozpoczyna budowę farmy wiatrowej w Opalenicy

12 stycznia 2015, 14:00 Energetyka

RWE rozpoczyna budowę farmy wiatrowej w Opalenicy, gdzie ma być zainstalowane siedem turbin o mocy 2,4 MW każda – podała spółka w komunikacie.

Turbiny wiatrowe

RWE rozpoczyna budowę parku wiatrowego w Opalenicy o mocy 17 MW. Postawionych zostanie siedem turbin o mocy 2,4 MW każda, a cały projekt zostanie uruchomiony pod koniec 2015 r. – informuje RWE Polska.

Turbiny wiatrowe w Opalenicy będą miały 150 metrów wysokości, a średnica wirnika wynosić będzie 117 metrów. Dostarczy je firma Nordex. Już rozpoczęto pierwsze prace przygotowawcze, takie jak budowa dróg – w ramach projektu powstanie lub zostanie zmodernizowanych prawie 3 km dróg powiatowych i gminnych. Równolegle powstaje infrastruktura towarzysząca m.in. place montażowe. Plany przewidują, że w drugim kwartale 2015 r. staną fundamenty, a jednocześnie będą trwały prace nad okablowaniem. Montaż turbin wiatrowych rozpocznie się latem, ich uruchamianie ma następować kolejno, a wszelkie prace będą sfinalizowane przed końcem 2015 r. Farma wiatrowa zostanie podłączona do sieci średniego napięcia.

– Park wiatrowy w Opalenicy może zasilić w zieloną energię 21 tys. gospodarstw domowych w ciągu roku. Natomiast prąd wytwarzany przez wszystkie farmy RWE zaspokoi zapotrzebowanie 225 tys. polskich rodzin – dodaje spółka.

– Inwestujemy w Polsce w energetykę wiatrową od 2008 r., a Opalenica to nasz siódmy projekt. Dla RWE nasz kraj jest jednym z kluczowych rynków, na którym koncern chce dalej realizować inwestycje w odnawialne źródła energii. Po okresie niepewności co do ostatecznego kształtu regulacji, finalizowane są obecnie prace nad ustawą o OZE. Biznes ceni sobie przewidywalność, dlatego uznaliśmy, że jest to właściwy moment na realizację kolejnego przedsięwzięcia inwestycyjnego – powiedział Robert Macias, członek zarządu RWE Renewables Polska.

Jednocześnie spółka zaznacza,że w portfolio RWE znajduje się jeszcze kilka projektów na różnych etapach rozwoju, nad którymi koncern pracuje równolegle.

– W przyszłości RWE nie wyklucza kolejnych inwestycji w energetykę wiatrową w Polsce, jest jednak za wcześnie, żeby mówić o szczegółach- czytamy w komunikacie.

– Realizacja tego projektu jeszcze w tym roku pozwoli nam na wybór pomiędzy systemem certyfikatów, a nowym systemem aukcyjnym. Przy projektach, przy których będzie możliwe dokonanie wyboru, prawdopodobnie pozostaniemy przy starym systemie. Będziemy jednak bacznie obserwować system aukcyjny, który musi zostać przetestowany w polskich warunkach rynkowych. Naszym zdaniem energetyka wiatrowa w Polsce nadal będzie odgrywać istotną rolę dla całej branży – dodaje Robert Macias.

Obecnie RWE posiada w Polsce 6 lądowych farm wiatrowych, których moc zainstalowana wynosi 197 MW. Znajdują się one w trzech regionach: Nowy Staw koło Gdańska, Krzęcin i Tychowo na Pomorzu Zachodnim, oraz Suwałki, Piecki i Taciewo na Podlasiu w północno-zachodniej Polsce.

Źródło: CIRE.PL