Maciążek: Sankcje USA uderzają w rosyjską energetykę

25 marca 2014, 11:16 Gaz

Zdaniem Piotra Maciążka z Defence24.pl sankcje USA wobec Rosji będą miały szczególne znaczenie dla sektora energetycznego.

– Mam tu na myśli „szwajcarską” spółkę Gunvor handlującą węglowodorami, z której rosyjski oligarcha na dzień przed wdrożeniem sankcji wycofał swoje aktywa. Stawia to de facto pod znakiem zapytania jej dalsze funkcjonowanie ponieważ prosperowała ona doskonale dzięki koneksjom Timczenki – pisze specjalista.

– Drugą ofiarą opisywanych zawirowań stał się Novatek (największa „prywatna” spółka gazowa w Rosji). Jego akcje zanurkowały w piątek na moskiewskiej giełdzie o 8,6%, na londyńskiej o 9,6%. Na obu parkietach sprzedaż aktywów gazowego potentata osiągnęła rekordowe rozmiary (w Londynie była ona 5 razy wyższa niż średnia z ostatnich 6 miesięcy, w Moskwie najwyższa w historii). Warto zaznaczyć, że papierów pozbywali się głównie zachodni inwestorzy, aby ustabilizować ich cenę Novatek rozpoczął zakrojony na szeroką skalę skup (chodzi o ponad milion akcji). Jak zgodnie podkreślają komentatorzy ekonomiczni firma może też mieć niebawem olbrzymie kłopoty z uzyskiwaniem kredytów w europejskich i amerykańskich bankach, lub ich zbyt wysokim oprocentowaniem, co odbije się ciężko na sporej części planowanych -i co ważniejsze koniecznych- inwestycji – wskazuje Maciążek.

Jego zdaniem Amerykanie mają wpływ na kursy giełdowe akcji największych rosyjskich spółek. Niepewna sytuacja tych firm wywołana przez amerykańskie machinacje wokół cen węglowodorów i czarnej listy oligarchów ma zmusić Moskwę do rozmów.

Źródło: Defence24.pl