Macierewicz: Francja może zaoferować okręty podwodne interesujące Polskę

13 września 2017, 09:30 Alert
Okręt podwodny 1

NATO, europejska polityka obronna i współpraca przemysłów obronnych Polski i Francji będą tematem rozmów ministra obrony Antoniego Macierewicza, który w środę udaje się do Paryża.

„Na zaproszenie pani minister obrony Francji złożę w Paryżu oficjalną wizytę, która będzie kontynuacją rozmów na temat NATO, obrony europejskiej, a także współpracy naszych przemysłów obronnych” – powiedział PAP szef MON we wtorek.

Francja wyraża zainteresowanie polskimi programami modernizacji technicznej, w tym – obrony powietrznej i wprowadzenia do Marynarki Wojennej nowych okrętów podwodnych. „To jest pierwszorzędny obszar zainteresowania Francuzów. Są gotowi rozmawiać o okrętach podwodnych w tym kształcie, który dla nas jest najbardziej istotny; chodzi o integrację pocisków manewrujących” – podkreślił minister.

Dodał, że obszarem potencjalnej współpracy może być także wojskowe zastosowanie satelitów. „Spektrum jest bardzo szerokie i zapewne na tym jednym spotkaniu się nie skończy. Jestem przekonany, że rozmowy będą bardzo korzystne dla obu naszych państw” – powiedział szef MON.

Do złożenia wizyty we Francji Macierewicza zaprosiła minister ds. sił zbrojnych Francji Florence Parly.

Polska Agencja Prasowa