Maćkowiak-Pandera: Stara energetyka się kończy. Polska musi wybrać nową drogę

22 września 2017, 10:45 Energetyka
energetyka linie energetyczne

Energetyka zmienia się szybciej niż kiedykolwiek. Pewne zmiany technologiczne będą wymuszały podejmowanie decyzji. Potrzebujemy nowej strategii energetycznej, która pomoże zarządzić zmianą – powiedziała dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii, w trakcie prezentacji przygotowanego przez Forum Energii i WiseEuropa raportu ,,Polska energetyka 2050. 4 scenariusze. Ekonomiczne, społeczne i środowiskowe skutki decyzji”.

Jej zdaniem strategia energetyczna powinna uwzględniać wyzwania jakie stoją przed sektorem. Zwróciła również uwagę, że taki dokument jest istotny również z punktu widzenia rozwoju gospodarki. – Aby miejsca pracy mogły powstawać trzeba wiedzieć jak, w którym kierunku, będziemy się rozwijać – mówiła dr Maćkowiak-Pander.

Podkreśliła przy tym, że strategia wzmacnia również bezpieczeństwo energetyczne. Ponadto zdaniem prezes Forum Energii dobra strategia energetyczna, skonsultowana z rożnymi uczestnikami rynku wzmocni nasza pozycję Polski w rozmowach międzynarodowych zwłaszcza w kontekście polityki energetyczno-klimatycznej.
– Pewien model energetyki się kończy. Nie wiemy jaki on będzie ale wydaje się ze zaczyna się wiele dziać. Najważniejszym wnioskiem z naszej analizy jest to, że Polska potrzebuje dywersyfikacji źródeł wytwórczych – mówiła dr Maćkowiak-Pandera.