MAE: Energetyka jądrowa jest brakującym elementem układanki dla OZE

3 czerwca 2016, 06:00 Alert

(World Nuclear News/Wojciech Jakóbik)

Energetyka jądrowa

W przekonaniu Międzynarodowej Agencji Energii cele polityki klimatycznej są możliwe do osiągnięcia, ale rozwój czystych technologii energetycznych „jest wciąż niepokojąco wolniejszy od oczekiwań”.

W dorocznym raporcie pt. Perspektywy Technologii Energetycznych na 2016 rok MAE prezentuje drogi rozwoju energetyki, które pozwolą utrzymać wzrost globalnych temperatur poniżej 2 stopni Celsjusza, zgodnie z celem wyznaczonym na szczycie klimatycznym w Paryżu. Agencja docenia rozwój energetyki odnawialnej, która zapewnia już 23 procent światowego wytwórstwa energii. Do 2050 roku ten udział ma wzrosnąć do dwóch trzecich.

Scenariusz MAE zakładający wypełnienie celów szczytu klimatycznego odpowiednie wsparcie technologii niskowęglowych może doprowadzić do zmniejszenia zapotrzebowania na energię o 30 procent i emisji CO2 z sektora energetycznego o 70 procent do 2050 roku. Koszt takiej zmiany wyniósłby około 9 bln dolarów od 2016 do 2050 roku. W takim scenariuszu udział paliw kopalnych w realizacji zapotrzebowania na energię spadnie z 80 procent w 2011 roku do 40 procent w 2050 roku. W celu realizacji tego zamierzenia konieczne jest dostarczenie do systemu 22 GWe nowych mocy energetyki jądrowej do połowy wieku. Ten rodzaj energetyki ma być odpowiedzialny za 7 procent redukcji w scenariuszu MAE.

Agencja podkreśla, że scenariusz będzie możliwy do zrealizowania tylko wtedy, jeżeli działania zostaną podjęte szybko. Narzędziami mogą być podatki węglowe i nowe modele rynku energii, które będą wspierać technologie niskowęglowe.

Energetyka jądrowa w harmonii z innymi źródłami niskoemisyjnymi może mieć znaczący wkład w rozwój miksu energetycznego spełniającego nasze oczekiwania odnośnie ochrony środowiska – twierdzi Agneta Rising, dyrektor generalny Światowego Stowarzyszenia Nuklearnego. – To oznacza dekarbonizację istniejących źródeł energii i zapewnienie czystej energii krajom rozwijających się, którym wciąż brakuje bezpiecznych dostaw.

Energetyka jądrowa w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii ma zapewnić miks energetyczny, który jest jednocześnie pozbawiony emisji CO2 i stabilny. Krajom rozwijającym się zależy szczególnie na tej drugiej kwestii i z tego względu trudniej im porzucić stabilne źródła wysokoemisyjne, jak elektrownie węglowe. Alternatywą mógłby być zeroemisyjny blok jądrowy.