MAE: Japonia potrzebuje powrotu do atomu

23 września 2016, 07:15 Alert

Według Międzynarodowej Agencji Energii przywrócenie do pracy japońskich reaktorów jądrowych jest „kluczowe” dla sukcesu polityki energetycznej Kraju Kwitnącej Wiśni. Mogą one wrócić do użytku pod warunkiem spełnienia wyśrubowanych standardów bezpieczeństwa wyznaczonych przez japońskie agencje.

MAE przyznaje, że politykę energetyczną Japonii zdominowały starania o przezwyciężenie efektów katastrofy w elektrowni Fukushima w 2011 roku, po której nastąpiło odłączenie od sieci wszystkich reaktorów jądrowych na Wyspach Japońskich. Spowodowało to skokowy wzrost importu gazu skroplonego, bo Japonia nie posiada własnych surowców energetycznych. Wyłączenie reaktorów spowodowało niedobór dostaw energii elektrycznej w wysokości około 30 procent zapotrzebowania. Został on pokryty węglowodorami z importu, a zależność energetyczna Japonii wzrosła z 80 procent w 2010 roku do 94 procent rok później. Jednocześnie emisja dwutlenku węgla z sektora wytwarzania wzrosła o 110 mln ton. Ceny energii wzrosły o 16 procent dla gospodarstw domowych i o 25 procent dla przemysłu.

Inspektorzy MAEA w Fukushimie. Fot. MAEA
Inspektorzy MAEA w Fukushimie. Fot. MAEA

Mimo to do końca 2015 roku do pracy wróciły tylko dwa reaktory odpowiadające za realizację 0,9 procent zapotrzebowania Wysp. Udział energetyki jądrowej w wytwarzaniu energii przed Fukushimą wynosił 25,3 procent.

W kwietniu 2014 roku Tokio przyjęło czwarty Strategiczny Plan Energetyczny. Założyło w nim, że wytwarzanie z energetyki jądrowej zostanie częściowo przywrócone, a do 2030 roku będzie odpowiedzialne za realizację 20-22 procent zapotrzebowania. Pod koniec 2015 roku Japonia zdeklarowała także gotowość do obniżenia poziomu emisji CO2 z 2013 roku o 26 procent do 2030 roku.

Według MAE do realizacji tych celów najlepiej posłuży ponowne uruchomienie reaktorów jądrowych. W innym wypadku Japonia może nie zapełnić niedoborów energii odnawialnymi źródłami energii i będzie skazana na import surowców. Warunkiem ma być efektywna walka ze skutkami katastrofy w Fukushimie i spełnienie standardów bezpieczeństwa przez japońskie reaktory. MAE prezentuje stosowne rekomendacje w tym zakresie.

Na dzień dzisiejszy pięć reaktorów jądrowych w Japonii otrzymało ostateczną zgodę na wznowienie pracy. Dwa z nich pozostały wyłączone ze względu na sprawy sądowe. 20 pozostałych reaktorów przechodzi przez proces akceptacji. Został on uhierarchizowany tak, aby najpierw do użytku wróciły najważniejsze obiekty i te, których praca ma poparcie prefektur, czyli samorządów lokalnych.

World Nuclear News/Wojciech Jakóbik