MAE: Luzowanie porozumienia naftowego albo niedobór ropy

14 czerwca 2018, 07:00 Alert

Międzynarodowa Agencja Energii ostrzega, że ze względu na spadek wydobycia w Wenezueli i możliwe obniżenie eksportu ropy z Iranu przez sankcje USA, do końca 2019 roku na rynku może zabraknąć 1,5 mln baryłek dziennie.

Tankowiec. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec. Fot. Wikimedia Commons

Niedobór ropy

Według MAE spadek wydobycia ropy w Wenezueli jest nie do zatrzymania. Trend wzmacniają wygrane spółek zachodnich w sądach i późniejsza konfiskata aktywów wenezuelskich. Chociaż S&P Global Platts przewiduje, że wyniesie tylko 200 tysięcy baryłek, a Energy Intelligence – 540 tysięcy, to według MAE spadek eksportu z Iranu będzie analogiczny do notowanego w okresie wprowadzenia sankcji w 2011 roku.

Luzowanie porozumienia naftowego

Na obawy o niedobór ropy może odpowiedzieć grupa OPEC+ odpowiedzialna za porozumienie naftowe ograniczające podaż surowca o 1,8 mln baryłek dziennie. Kwota cięć jest przekroczona o 150 procent i Rosja zaapelowała o luzowanie układu. Według Bloomberga OPEC+ mogłoby wypuścić na rynek do dodatkowo milion baryłek dziennie. Do dyskusji na ten temat dojdzie na szczycie w Wiedniu 22 czerwca.

Prognozy MAE

Tymczasem Arabia Saudyjska i Rosja już zwiększają wydobycie, o czym informował BiznesAlert.pl. Według Agencji kraje OPEC z Bliskiego Wschodu są w stanie zwiększyć szybko wydobycie o 1,1 mln baryłek na dzień. Z jej prognoz wynika, że zapotrzebowanie globalne wzrośnie w tym roku o 1,4 mln baryłek do 99,1 mln baryłek dziennie. Wzrośnie także podaż z krajów spoza OPEC, głównie dzięki USA, o 2 mln baryłek dziennie.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Luzowanie porozumienia naftowego. Powrót wojny cenowej?