MAE: Sankcje przeciwko Rosji działają, a przychody z gazu i ropy spadają

1 marca 2023, 07:00 Alert

Przychody Rosji ze sprzedaży gazu i ropy spadły o 38 procent przez cenę maksymalną dostaw baryłek wprowadzoną przez Zachód.

Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. kremlin.ru
Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. kremlin.ru

Międzynarodowa Agencja Energii oblicza, że eksport gazu i ropy dał Rosji przychody w wysokości 18,5 mld dolarów w styczniu 2023 roku, czyli 38 procent mniej niż w styczniu 2022 roku, przed inwazją Rosji na Ukrainie. Warto zaznaczyć, że rosyjskie ministerstwo finansów szacuje ten spadek na 46 procent.

MAE szacuje, że przychody Rosji z eksportu węglowodorów będą dalej spadać, a wprowadzone sankcje z ceną maksymalną dostaw ropy rosyjskiej na czele, działają stabilizując rynek i ograniczając wpływy do budżetu rosyjskiego. Rosjanie są przez to zmuszeni do sprzedaży rezerw na rynku globalnym w celu pokrycia deficytu budżetowego. MAE apeluje o dalsze oszczędzanie energii oraz gazu na Zachodzie, które może być niezbędne wobec ryzyka rywalizacji o gaz spoza Rosji z odbiorcami w Chinach oraz zatrzymania całkowicie dostaw rosyjskich, które wciąż jeszcze płyną przez Ukrainę oraz Turcję.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Lech: Rosja zarabia coraz mniej na ropie i gazie przez sankcje