MAE wzywa Rosję do zwiększenia dostaw gazu do Europy wobec oskarżeń ws. Nord Stream 2

21 września 2021, 15:30 Alert

Międzynarodowa Agencja Energii wezwała Rosję, by ta wysłała więcej gazu do Europy w celu uchronienia jej przed kryzysem energetycznym. To odpowiedź na oskarżenia, że Moskwa celowo ogranicza dostawy by wymusić Nord Stream 2.

Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr
Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr

MAE przyznaje, że Rosja realizuje kontrakty długoterminowe, ale dostarcza wciąż mniej gazu do Europy niż przed pandemią koronawirusa. – MAE wierzy, że Rosja mogłaby zrobić więcej na rzecz zwiększenia dostępności gazu w Europie i zapewnić, że zapasy mają odpowiedni poziom przed zbliżającym się sezonem grzewczym – informuje Agencja. – To także okazja dla Rosji do przedstawienia się w roli dostawcy godnego zaufania na rynku europejskim – dodaje.

Rekordowe ceny gazu w Europie nie skłoniły dotąd Rosjan do zwiększenia dostaw ponad zobowiązania kontraktowe. Nie rezerwują dodatkowych mocy przesyłowych na Ukrainie i przekonują, że ceny spadną dzięki uruchomieniu spornego gazociągu Nord Stream 2. Tymczasem będzie to niemożliwe bez dostosowania go do prawa unijnego oraz zdjęcia obowiązujących sankcji USA na firmy ubezpieczające i certyfikujące tę magistralę. Rosjanie są posądzani o celowe ograniczanie podaży w celu wymuszenia Nord Stream 2.

Co ciekawe, Polska posiada zapasy gazu dzięki tak zwanej ustawie o zapasach wprowadzającej obowiązek gromadzenia rezerw surowców strategicznych zgodnie z wytycznymi MAE, która skupia 24 państw członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Międzynarodowa Agencja Energii/Wojciech Jakóbik