FBI ściga hakerów GRU za spowodowanie milionowych strat duńskiego giganta

21 października 2020, 12:15 Alert
Maersk cargo
Kontenerowiec Maersk

Departament Sprawiedliwości USA oskarżył sześciu oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU o przeprowadzanie szeregu ataków hakerskich, w tym atak ransomware NotPetya w 2017 roku, w którym jednym z największych poszkodowanych był Maersk, duński gigant na rynku żeglugowym.

Rosyjski atak m.in na Duńczyków

Lista sześciu mężczyzn w wieku od 27 do 35 lat została wpisana na listę poszukiwanych. Departament Sprawiedliwości uważa, że ataki rosyjskiej grupy były jednymi z najbardziej destruktywnych i szkodliwych w historii cyberprzestępczości.

– Żaden kraj nie wykorzystał swoich możliwości cybernetycznych tak złośliwie i nieodpowiedzialnie jak Rosja, powodując bezprecedensowe szkody uboczne w celu osiągnięcia niewielkich przewag taktycznych i zaspokojenia napadów złośliwości – powiedział zastępca prokuratora generalnego John Demers, ogłaszając akt oskarżenia.

Sześciu hakerów jest domniemanymi członkami Jednostki 74455, wydziału ds. cyberhakowania rosyjskich służb wywiadowczych. Jednostka 74555 nosi kilka innych nazw, w tym Sandworm, BlackEnergy Group i Voodoo Bear.

Maersk oszacował, że w wyniku ataku NotPetya jego przychody w 2017 roku spadły o co najmniej 200 mln dolarów.

Splash/Mariusz Marszałkowski

Stachura: Wojna cybernetyczna już trwa (FELIETON)