Magazyny energii muszą nadążać za rozwojem OZE

13 lutego 2019, 15:15 Alert

Według Claudii Pavarini z Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), aby odnawialne źródła energii miały 50-procentowy udział w globalnym wzroście nowych mocy do 2040 roku, technologia magazynowania energii musi nadążać za ich rozwojem.

Magazyn energii. Fot. : Griffin Group Energy
Magazyn energii. Fot. : Griffin Group Energy

Według Pavarini zdolność dostosowywania się systemu energetycznego do zmian popytu i podaży energii elektrycznej musi wzrosnąć o około 80 procent w tej dekadzie. Tradycyjne elektrownie i sieci energetyczne będą potrzebować pomocy w rozwoju technologii akumulatorowej. Według analityczki MEA ilość produkowanej energii powinna rosnąć szybciej niż na nią zapotrzebowanie, które wzrośnie o 20 procent w ciągu najbliższych 10 lat. Wskaźnik elastyczności będzie fundamentalny dla budowy przyszłych systemów elektroenergetycznych i będzie trzeba brać go pod uwagę także przy powstawaniu tradycyjnych sieci.

Obecnie elektrownie szczytowo-pompowe odpowiadają za większość pojemności magazynowej, czyli za 153 GW, co stanowi 2 procent całkowitej mocy na świecie. Bateryjne systemy magazynowania energii obejmują łącznie tylko 4 GW.

IEA/EnergyPost.eu/Patrycja Rapacka