Jakóbik: Ku magazynom energii – zwrot!

9 marca 2018, 07:30 Energetyka

Największe spółki elektroenergetyczne w Polsce stawiają na magazyny energii. O nowych działaniach w tym zakresie komunikują w marcu Polska Grupa Energetyczna i Grupa Tauron. Zwolennicy tej technologii apelują o wsparcie, o którym na razie niewiele słychać – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Fot. PGE EO

Oswajanie OZE

W komunikacie spółki z ul. Mysiej w Warszawie wynika, że PGE Energia Odnawialna zbuduje na górze Żar – obok należącej do spółki farmy fotowoltaicznej – magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności 750 kWh. Będzie to instalacja demonstracyjna służąca realizacji projektu badawczo-rozwojowego – „Magazyn energii adaptujący farmę PV do pracy w inteligentnych sieciach elektroenergetycznych”.

W BiznesAlert.pl pisaliśmy, że chodzi o „oswojenie OZE”. Marta Gajęcka, wiceprezes PGE Energia Odnawialna oraz Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej podkreśla, że będzie to pierwszy projekt budowy magazynu energii w spółce adaptujący farmę fotowoltaiczną do pracy w inteligentnych sieciach elektroenergetycznych i jeden z pierwszych w Polsce.

Jak dodaje, inwestycja dofinansowana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest odpowiedzią na potrzeby rynku i wpisuje się w działania mające zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne. – W Polsce stale rośnie instalowana moc niestabilnych źródeł energii (energia wiatrowa, słoneczna), co wymaga opracowania nowych metod stabilizacji pracy sieci elektrycznych oraz zwiększania bezpieczeństwa energetycznego – ocenia przedstawicielka PGE EO. – Aby obniżyć straty energii oraz koszty z tym związane, pracę sieci trzeba stabilizować jak najbliżej niestabilnych źródeł energii. Realizacja projektu potrwa do końca lutego 2021 roku – przekonuje Gajęcka.

https://biznesalert.pl/pge-magazyny-energii-zar/

Kolejnym novum jest współpraca Grupy Tauron z amerykańskim Electric Power Research Institute ustanowiona przez umowę podpisaną 8 marca. Założony w 1972 roku Electric Power Research Institute (EPRI) współpracuje aktualnie z ponad 1000 podmiotów sektora energetycznego na całym świecie – agencjami rządowymi, organami regulacyjnymi, środowiskiem akademickim i przedsiębiorstwami. Instytut ma na swoim koncie ponad 900 opatentowanych rozwiązań w obszarach wytwarzania energii elektrycznej (energetyka konwencjonalna, jądrowa, OZE), dystrybucji, a także w zakresie modernizacji sieci, efektywności energetycznej, cyberbezpieczeństwa, rozproszonych źródeł energii i ochrony środowiska – podaje Tauron. – Magazynowanie energii jest jednym z najważniejszych wyzwań dla dystrybucji i efektywnej energetyki rozproszonej – dodaje.

https://biznesalert.pl/tauron-epri-innowacje/

Będzie wsparcie?

O magazynach energii rozmawiał w lutym wiceminister energii Krzysztof Kurtyka podczas spotkania EU Battery Alliance. – Polskie firmy, instytuty naukowe i uczelnie wyższe mają potencjał do tego, żeby nasz kraj odgrywał znaczącą rolę w tworzeniu tego nowego i perspektywicznego sektora – przekonywał. – Polskie uczelnie wyższe prowadzą liczne badania dotyczące konwersji energii i elektrochemii stosowanej. Pozwalają one na opracowanie nowych technologii akumulatorów oraz produkcji ogniw – mówił. Zauważył również, że nasz kraj dysponuje zapleczem surowcowym niezbędnym do produkcji akumulatorów, a polscy przedsiębiorcy mają potencjał do angażowania się w rozwój tego sektora. – W Polsce działają już firmy, które wytwarzają akumulatory, jako produkt końcowy. Z rozwiązań tych korzystają nie tylko rodzimi producenci, ale i zagraniczne marki – wyjaśnił.

Według Komisji Europejskiej rynek baterii na świecie będzie wart 250 mld euro rocznie od 2025 roku i będzie potrzebował nawet 200 GWh pojemności w Europie oraz 600 na świecie. Komisja planuje przeznaczyć na rozwój tej technologii w sumie 2,2 mld euro. Międzynarodowa Agencja Energii ostrzega, że rozwój magazynów energii jest obecnie powolny ze względu na brak przejrzystości oraz regulacji, a także niewystarczającej penetracji nowych modeli biznesowych, które umożliwiłyby wypuszczanie na rynek nowych rozwiązań. Nie ma na razie informacji o polskim mechanizmie jej wsparcia. Jeżeli magazyny mają posłużyć energetyce do oswajania OZE, będą go potrzebować.

https://biznesalert.pl/raport-magazyny-energii-polsce/