Mała szansa na interwencję OPEC. Rosja z rekordowym wydobyciem ropy

3 grudnia 2015, 07:31 Alert

(Reuters/Patrycja Rapacka)

Siedziba OPEC

Jak donosi agencja Reuters, Arabia Saudyjska i jej sojusznicy z Rady Krajów Zatoki Perskiej (GULF) najprawdopodobniej nie będą namawiać innych członków Organizacją Krajów Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC) do ograniczeń w eksporcie surowca, o czym poinformowali przedstawiciele Iranu w środę 2 grudnia 2015 roku.

Doniesienia pojawiają się w przededniu szczytu krajów OPEC, na którym będzie dyskutowana wspólna polityka członków wobec spadających cen ropy oraz pogorszenia się sytuacji na światowym rynku naftowym. Spotkanie ma odbyć się w piątek 4 grudnia 2015 roku.

Irański przedstawiciel w strukturach OPEC Mehdi Asali powiedział irańskiej agencji prasowej Shana, że jest bardzo mało prawdopodobne, by naftowy kartel podjął decyzję o redukcji wydobycia. Przypuszczenia padają z ust przedstawiciela kraju, który przygotowuje się na zniesienie sankcji, które zostały nałożone m.in. na eksport jego ropy.

Według Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) podaż ropy naftowej na świecie jest rekordowa, a może być jeszcze większa, jeśli Arabia Saudysjka, kraje Zatoki oraz Rosja postawią na skoordynowane zwiększenie wydobycia ropy naftowej oraz walkę o odbicie udziałów na rynku utraconych przez konkurencję ze strony ropy łupkowej z USA.

Federacja Rosyjska w listopadzie 2015 roku zaliczyła kolejny rekord wydobycia ropy naftowej. Wynosi 10,78 milionów baryłek w ciągu dnia. Agencja powołuje się na informacje z Ministerstwa energetyki Rosji z środy 2 grudnia 2015 roku. Rosja odmówiła konsultacji z OPEC przed szczytem, gdyż nie wierzy w gotowość kartelu do interwencji w celu obniżenia cen.

Być może zauważa także, że zwolennicy cięcia wydobycia przestali szczególnie namawiać do tego. Kraje OPEC działają pod presją czasu i znalazły się w taraptach finansowych, od kiedy cena baryłki ropy spadła z poziomu 115 dolarów w czerwcu 2014 roku do poziomi 45 dolarów za baryłkę obecnie. Federację Rosyjską od druzgocącego tąpnięcia uratował słaby rubel oraz niskie koszty wydobycia.

Więcej informacji:

Arabia może ustąpić ws. cen ropy, ale stawia warunek

Rywale w OPEC razem walczą o rynek

Rosjanie nie boją się utraty udziałów naftowych w Polsce na korzyść Arabii Saudyjskiej