Małe szanse na skuteczne porozumienie państw naftowych na rzecz podwyżki cen

9 lutego 2016, 10:45 Energetyka

Możliwe porozumienie pomiędzy OPEC a Rosją w sprawie zmniejszenia wydobycia ropy doprowadzi do jego zwiększenia w pozostałych państwach – uważa analityk amerykańskiego fundusz hedgingowego CHS Hedging LLC Tony Hedrick cytowany przez agencję Trend.

– Współpraca pomiędzy OPEC a Rosją w sprawie zmniejszenia wydobycia ropy w celu stabilizacji cen, co samo w sobie jest mało prawdopodobne, da zachętę pozostałym państwom, niebędącym członkami OPEC, w szczególności Stanów Zjednoczonych do zwiększenia wydobycia –  powiedział Hedrick.

Wcześniej minister ropy i górnictwa Wenezueli Eulogio del Pino stwierdził, ze sześć państw wydobywających ropę uzgodniło zwołanie nadzwyczajnego szczytu państw członkowskich kartelu oraz tych spoza. Wśród tych krajów znalazła się Rosja i Iran. Jednakże brak jest informacji o konkretnym terminie wspomnianego spotkania.

Zdaniem Hedricka nawet jeżeli zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie zmniejszenia wydobycia, to Iran i Irak nie będą się do niego stosowały.

Irak jest jedynym państwem członkowskim kartelu, którego nie dotyczy ustalona kwota wydobycia. Według danych OPEC do końca ubiegłego roku Bagdad wydobywał 4,3 mln baryłek dziennie.

Jeżeli chodzi o Iran to po zniesieniu nałożonych wobec niego sankcji zamierza w ciągu tego roku zwiększyć wydobycie ropy i jej eksportu do 2 mln baryłek dziennie.

– Iran zamierza odzyskać utracone udziały w rynku, a jego powrót wywrze presję na cenę – uważa ekspert.

Mówiąc o dalszej dynamice cen ropy stwierdził, że przez jeszcze jakiś czas mogą one kształtować w okolicach 30 dolarów za baryłkę, a w perspektywie średnioterminowej nadwyżka dostaw surowca na rynek będzie trzymała ceny w niżu.

Według szacunków U.S. Energy Information Administration (EIA) na koniec 2015 roku dostawy ropy z państw OPEC wynosiły 31,65 mln baryłek dziennie, podczas gdy na światowe rynki trafiało w sumie 95,71 mln baryłek.

Zgodnie z prognozami EIA w 2016 roku dostawy z państw należących do kartelu wzrosną do 39,16 mln baryłek dziennie, a w 2017 roku do 40,01 mln baryłek dziennie. Natomiast w tym roku w porównaniu z ubiegłym dostawy z państw spoza OPEC zmniejszą się z 57,41 mln do 56,77 mln baryłek dziennie, a w 2017 roku do 56,68 mln baryłek.