Płk Małecki o cyberbezpieczeństwie Polski: Potrzeba strategicznego przywództwa

10 października 2017, 07:30 Bezpieczeństwo

W naszych realiach za rzecz optymalną, zwłaszcza w związku z pewną rywalizacją między różnymi sektorami administracji państwowej, uważam przejęcie przez premiera przywództwa w dziedzinie cyberbezpieczeństwa – powiedział w rozmowie z BiznesAlert.pl płk Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu, a obecnie ekspert Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.

Grzegorz Małecki
fot. BiznesAlert.pl

Płk Małecki odniósł się do słów premier Beaty Szydło, która w czasie przemówienia otwierającego konferencję CyberSec w Krakowie mówiła o cyberbezpieczeństwie państwa. W jej ocenie za obronę w tym aspekcie odpowiada „triada” złożona z resortów cyfryzacji, obrony oraz spraw wewnętrznych.

– W moim przekonaniu najważniejsze w wypowiedzi premier było to, że po raz pierwszy wypowiedziała się o konieczności zajęcia się przez państwo kwestiami cyberbezpieczeństwa – powiedział płk Małecki.

Nowa instytucja na nowe wyzwania

Według niego Polska powinna skupić się na budowie jednej instytucji, która będzie odpowiedzialna za tworzenie „ekosystemu cyberbezpieczeństwa”.

– Doświadczenia najbardziej zaawansowanych w tej dziedzinie państw pokazują, że jedynym rozwiązaniem jest przejęcie przywództwa z poziomu strategicznego. Nie chodzi o przejmowanie odpowiedzialności poszczególnych ministerstw za swoje sektory. Tu chodzi spojrzenie strategiczne. Na dzień dzisiejszy nie mamy podmiotu, który patrzy na zagadnienia cyberbezpieczeństwa z poziomu holistycznego, państwowego – wyjaśnił ekspert.

Wzór z Izraela

Jego zdaniem bardzo dobrze z tym wyzwaniem poradził sobie Izrael i to właśnie to państwo mogłoby być wzorem dla Polski.

– Model izraelski przyniósł fantastyczne rezultaty zarówno w dziedzinie efektywności zwalczania przestępstw cybernetycznych, jak również działań biznesowych. W tej chwili Izrael jest drugim krajem na świecie jeśli chodzi o przychody z technologii cyberbezpieczeństwa – tłumaczył płk Małecki.

Jego zdaniem cyberbezpieczeństwo to nie tylko wyzwania, ale także szansa. – Musimy je widzieć maksymalnie szeroko, nie tylko defensywnie jako obrona przed zagrożeniami, ale też jako szansa, która stanowi koło zamachowe dla rozwoju różnego rodzaju sektorów w działalności państwa, nie tylko administracji – powiedział.

Małecki: Potrzebujemy centrum cyberbezpieczeństwa. Musi zostać objęte najwyższym priorytetem