Niemiecki inwestor offshore będzie szukał wsparcia w polskim łańcuchu dostaw

31 sierpnia 2021, 16:30 Alert

Niemiecki inwestor RWE planuje 30 września zorganizować Dzień Dostawcy, warsztaty dla potencjalnych dostawców i poddostawców dla projektu spółki o mocy 350 MW. Firma już zapowiedziała, że podpisze umowę sektorową branży planowaną na 15 września. Poinformowała także, że będzie chciała skorzystać z usług portu w Gdyni jako portu instalacyjnego.

Malte Paul, project director w RWE Renewables powiedział, że w zakresie wydawania nowych pozwoleń dla przykładu w Niemczech widać zmianę w podejścia wydania pozwoleń dla offshore. – Dużo danych, informacji dostarczą rządowe instytucje, co obniży koszty inwestycyjne. W Polsce wciąż daleka droga do tego. Im więcej wiedzy i stabilności prawa, tym lepiej. – mówił. W kontekście zbliżających się wydania kolejnych pozwoleń lokalizacyjnych dla 11 obszarów podkreślił, że ta transformacja się nie odbędzie jeśli nie będzie tam dużych, doświadczonych graczy. – Wierzę w sojusze i alianse, które mogą powstać – powiedział.

Zapowiedział, że spółka pod koniec tego miesiąca zorganizuje warsztaty, Dzień Dostawcy dla polskich firm, które mogą świadczyć usługi lub produkty dla projektu spółki. W grudniu 2020 roku RWE podpisało umowę o przyłączeniu do sieci przesyłowej dla projektu Baltic II, który jest zlokalizowany na północ od Ławicy Słupskiej, w środkowej części polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej na Morzu Bałtyckim. Pod warunkiem podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej, prace budowlane mogłyby rozpocząć się już w 2024 roku.

Bartłomiej Sawicki

Czy Polska będzie fit? Polacy mają zielone ambicje w swoich planach, ale widzą również zagrożenia (RELACJA)