Afera mailowa. Premier landu niemieckiego w sidłach Nord Stream 2 i wątek Baltic Pipe

22 marca 2023, 09:30 Alert

Premier landu Meklemburgia Pomorze Przednie Manuela Schwesig utrzymywała ścisły i bezpośredni kontakt mailowy ze spółką Nord Stream 2 AG od 2017 roku. Ujawnienie tej korespondencji świadczy o bezpośredniej ingerencji Schwesig w kwestie budowy Nord Stream 2 i wzajemnej wieloletniej współpracy samej premier z tą kontrowersyjną spółką. Jest też wątek Baltic Pipe z Norwegii do Polski.

Manuela Schwesig. Źrodło Wikicommons
Manuela Schwesig. Źrodło Wikicommons

W grudniu 2017 roku Schwesig otrzymała maila z życzeniami „spokojnych świąt i udanego nowego roku” wraz z podziękowaniem za pełne zaufania wsparcie w naszym projekcie. – publikuje regionalna gazeta Ostsee Zeitung. Wiosną 2018 roku spółka Nord Stream 2 sygnalizowała trudności w związku z budową Nord Stream 2, które były związane z uwagami organizacji ochrony środowiska NABU oraz instancjami europejskimi. Krótko po tej wymianie informacji drogą mailową, zarzuty ekologów w Meklemburgii ucichły.

Na przestrzeni 2018 roku Schwesig dostawała wielokrotne informacje od Nord Stream na temat postępów przy budowie Nord Stream 2. W styczniu 2019 Nord Stream poinformowała Schwesig o budowie Baltic Pipe i unijnych dotacjach wysokości 321 milionów euro. Informacja ta przekazana mailem przez rzecznika od komunikacji Steffena Eberta wpisuje się w dialog mailowy dotyczący zapotrzebowania na gaz. Schwesig prowadziła na ten temat żywy i intensywny dialog z Ebertem.

Widocznie Baltic Pipe odegrał tu jednak ważną rolę. Od połowy 2020 roku treści maili koncentrowały się na polityce USA w kontekście Nord Stream 2, która zdaniem obu stron ma na celu sprzedaż amerykańskiego LNG do Niemiec. Maile sugerują, że amerykańscy senatorzy chcieli, aby Schwesig zrezygnowała z projektu Nord Stream 2.

Początek roku 2021 to był głównie intensywny dialog na temat fundacji, która miała zakończyć prace nad Nord Stream 2. Schwesig była informowana o każdym postępie prac budowlanych. Manuela Schwesig uważa, że jej działania w kontekście budowy Nord Stream 2 były zgodne w polityką Niemiec i kanclerz Angeli Merkel. – To niemiecki rząd pod przewodnictwem kanclerz Angeli Merkel (CDU) zawsze wspierał budowę. Merkel osobiście negocjowała jej ukończenie z prezydentem USA Joe Bidenem – cytuje ją n-tv.

Gazociąg Nord Stream 2 został zbudowany mimo sankcji amerykańskich, przy wsparciu fundacji na rzecz ochrony klimatu Klimaschutz Stiftung, która działała jako zleceniodawca prac budowlanych i została założona przez rząd landowy, a przez to nie mogła podpadać pod restrykcje Amerykanów.

Ostsee Zeitung/N-tv/Bild/Aleksandra Fedorska

Tepper: Przekręt Nord Stream 2 “na fundację”