Powstanie mapa smogu w Polsce

13 września 2018, 06:30 Alert

Trwają przygotowania do realizacji projektu ZONE – “Zintegrowanego system wsparcia polityki i programów ograniczenia niskiej emisji”, w zakresie którego ma powstać system informatyczny nazywany “mapą smogu” – czytamy w “Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Smog w Warszawie / fot. Wikimedia Commons

W systemie znajdą się m.in. informacje o tym, czym ogrzewane są wszystkie budynki i które z nich są podłączone do sieci ciepłowniczej. Gminy umieszczą w nim informacje m.in. o osobach uprawnionych do pomocy, a wojewódzkie fundusze ochrony środowiska informacjami o osobach, które otrzymały dotację na wymianę kotła. Straże gminne i miejskie umieszczą z kolei informacje o budynkach, które skontrolowano i w których stwierdzono nieprawidłowości. Pilotażowo system miałby ruszyć w 2019 r. – czytamy w “Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Gazeta przypomina, że projekt przygotowywany jest przez konsorcjum, w skład którego wchodzą: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) jako jego lider, stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy (KAS), Instytut Łączności, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Instytut Ochrony Środowiska.
Z informacji DGP wynika, że projekt uzyskał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) w wysokości ponad 8,1 mln zł.

Dziennik Gazeta Prawna/CIRE.PL