Marszałek Województwa Mazowieckiego odwiedził NCBJ

15 marca 2016, 14:45 Alert
NCBJ

(Narodowe Centrum Badań Jądrowych)

Wczoraj 14.03 do Narodowego Centrum Badań Jądrowych przybył Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego. Pobyt w naszym instytucie stał się doskonałą okazją do zapoznania gościa z efektami wdrożonych w NCBJ projektów, w których wykorzystano środki unijne.

Prezentację rozpoczęto od szczególnego miejsca – Centrum Informatycznego Świerk. Klaster komputerowy zbudowany w naszym instytucie dzięki wsparciu 85% wartości projektu (czyli 83 mln zł ) z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego został zaliczony do grona najszybszych superkomputerów na świecie.

W NCBJ dzięki przekazaniu blisko 76 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007–2013 zbudowano Park Naukowo-Technologicznego, a także wzmocnienie potencjału innowacyjnego w obszarze rozwoju technologii wykorzystujących promieniowanie jonizujące, tzw. 4LABy. W ramach tego projektu zakupiono specjalistyczną aparaturę badawczą i pomiarową. Zmodernizowano sieć informatyczną. Umożliwiło to m.in. sprawniejsze korzystanie z baz danych, zdalnych serwerów oraz innych danych dostępnych w Internecie, co jest niezbędne dla nowoczesnego, sprawnego działania jednostki badawczo-naukowej.

Park Naukowo Posłuży za podstawę rozwoju nowatorskich, innowacyjnych podmiotów gospodarczych na Mazowszu, które funkcjonować będą w obszarze zaawansowanych technologii, bazujących na wiedzy i doświadczeniu NCBJ. Marszałek Struzik w towarzystwie prof. Krzysztofa Kurka, dyr. NCBJ zapoznał się z z tą nową infrastrukturą w Świerku oraz spotkał współpracujących z instytutem przedsiębiorców z firm Prosolutio i IRES. Naszemu gościowi zaprezentowano również możliwości istniejącego potencjału sprzętowego i naukowego w obszarach związanych z przetwarzaniem informacji w projekcie LIDAR (Light Detection and Ranging) wykorzystującym skaning laserowy do jednej z najnowocześniejszych technik pozyskiwania danych dla numerycznego modelu terenu