Marszałkowski: Niemcy popierają Nord Stream 2 i jego dokończenie

1 grudnia 2021, 07:20 Bezpieczeństwo
Mariusz Marszałkowski. Fot. TVP Info.
Mariusz Marszałkowski. Fot. TVP Info.

– Ponad 60 procent Niemców uważa Nord Stream 2 za projekt korzystny dla Niemiec i taki, który powinien zostać dokończony. Jeżeli patrzymy na politykę Niemiec czy partii politycznych, szczególnie tych rządzących, one będą w głównej mierze obserwowały wyniki sondaży – powiedział redaktor BiznesAlert.pl Mariusz Marszałkowski w programie TVP Info ,,Studio Wschód’’.

– Polityka rosyjska w ostatnich tygodniach pokazuje to, że działania, które widzieliśmy na wiosnę przyniosły pewne skutki, które w Moskwie były widziane z aprobatą. Widzimy pewne działania, które mają na celu przygotować Zachód, z jednej strony do ofensywy na wschodzie Ukrainy, a z drugiej strony wymóc konkretne działania – zaznaczył Mariusz Marszałkowski.

Działania Rosji są przewidywalne

– Widzimy w kontekście działań Rosji, szczególnie tych pod kątem militarnym, że one są w pewnym sensie przewidywalne. Widzimy od pięciu lat ten sam mechanizm czyli albo na wiosnę albo na jesień manewry, które mają na celu po pierwsze sprawdzić gotowość państw Zachodu do kolektywnej obrony, a z drugiej strony wymóc presję np. na Ukrainie, która jest bezpośrednią ofiarą tych prowokacji i działań o charakterze militarnym – powiedział.

Niemcy nie zmienią stosunku wobec Nord Stream2

– Nie ma co liczyć na zmianę polityki niemieckiej zwłaszcza z perspektywy takiej, że dwie partie z trzech nowej niemieckiej koalicji są to partie, które popierały od początku ten projekt. FDP zawsze była nie do końca określona pod względem projektu Nord Stream 2, natomiast Zieloni, zobaczymy jakie będą owoce ich rządu, bo z jednej strony trzeba patrzeć też w kontekście takim jak Nord Stream 2 odbiera niemieckie społeczeństwo – podkreślił Marszałkowski.

Redaktor powiedział, że ponad 60 procent Niemców uważa Nord Stream 2 jako projekt korzystny dla Niemiec i taki, który powinien zostać dokończony. – Jeżeli patrzymy na politykę Niemiec, czy partii politycznych szczególnie tych rządzących, one będą w głównej mierze obserwowały wyniki sondaży. Będą patrzyły na to, jakie są oczekiwania przemysłu, który jednak pomimo ostrzeżenia krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest prorosyjski i uważa, że ten projekt powinien zostać dokończony – zaznaczył.

Opracowała Gabriela Cydejko

Nord Stream 2: Republikanie blokują, Niemcy bronią, Ukraińcy się boją i grożą sądem razem z Polakami