Marszałkowski: Polska wydała miliardy na uniezależnienie od Rosji i przez to jest bezpieczna

2 czerwca 2022, 07:20 Energetyka

Mariusz Marszałkowski z BiznesAlert.pl tłumaczy jak zwróciły się Polsce miliardy wydane na uniezależnienie od surowców z Rosji.

Mariusz Marszałkowski. Fot. Program Trójka Polskiego Radia.
Mariusz Marszałkowski. Fot. Polskie Radio

Polska ma szeroki wachlarz dostawców spoza Rosji do wyboru, o których wspomina gość radio. – Najbardziej naturalnym kierunkiem są państwa Zatoki Perskiej, łącznie z Iranem. Musimy pamiętać, że każdy gatunek ropy ma swoje właściwości chemiczne, determinujące dalszą produkcję, rafinację petrochemii – zwraca uwagę Mariusz Marszałkowski z BiznesAlert.pl na antenie Polskiego Radio 24.

– W naszych rurach od ponad siedmiu lat pojawia się gaz katarski. Katar jest jednym z istotnych graczy pod względem zaopatrzenia Europy. Mówimy też o coraz większym udziale firm amerykańskich. Jeśli popatrzymy na kontrakty PGNiG z firmami amerykańskimi to już ponad 10 mld metrów sześciennych gazu ziemnego ma do Polski dotrzeć z USA w najbliższych latach. Nie możemy też zapominać o państwach afrykańskich: o Angoli, Mozambiku, Algierii. Tu graczy będzie wielu – prognozuje Mariusz Marszałkowski. Polska rozbudowuje gazoport w Gdańsku, planuje powstanie kolejnego, zatem nasze możliwości sprowadzania gazu z różnych kierunków będą tylko rosły.

– My chcieliśmy dywersyfikować źródła surowców energetycznych. Przez kilkanaście lat wydawaliśmy miliardy dolarów po to, żeby dziś być bezpiecznymi, jeżeli chodzi o kwestię dostaw. Państwa Europy środkowo-wschodniej na południu od nas bardzo niewiele robiły w tym zakresie – dodał gość PR24.

Opracował Wojciech Jakóbik