Marynarki wojenne Rosji i Chin rozpoczną wspólne manewry na Pacyfiku

19 sierpnia 2015, 08:30 Alert

(IBTimes/Sinhua/Patrycja Rapacka)

Flota Czarnomorska w Sewastopolu

Pekin i Moskwa planują w sierpniu przeprowadzić największe w historii rosyjskiej i chińskiej marynarki wojennej ćwiczenia. Floty mają się spotkać jeszcze w tym tygodniu na wodach Pacyfiku. Ćwiczenia mają rozpocząć się planowo 28 sierpnia 2015 roku. W manewrach będzie uczestniczyć 20 okrętów.

Oficjalnym miejscem ćwiczeń ma być obszar morski położony na północ od Korei Północnej. Państwo chińskie do tej pory nie organizowało ćwiczeń na tym obszarze.

Serwis informacyjny Xinhua dotarł do źródła operacyjnego, według którego marynarki wojenne obu krajów połączą siły w celu symulacji zwalczania okrętów podwodnych oraz przeciwdziałania systemom obrony powietrznej. Podkreślono, że ćwiczenia nie są skierowane przeciwko żadnemu państwu trzeciemu i nie podważają regionalnego status quo.

Manewry mają się odbyć w ramach partnerstwa wojskowego obu krajów w ramach programu Joint Sea 2015. Rosja i Chiny w ostatnich latach znacznie zwiększyły kooperację wojskową, czym zaniepokojone są Stany Zjednoczone. Pentagon w swoich raportach podkreśla, że Amerykę najbardziej niepokoi rozwój armii Chin.

Więcej informacji:

Rosja rozpocznie manewry z użyciem 3 atomowych okrętów na wodach Arktyki

Rosja stworzy „zabójcę lotniskowców”