Materiał przyszłości jest w stanie wytworzyć energię elektryczną z ruchu

25 sierpnia 2017, 12:30 Alert
Twistron
Nić została już opatentowana (fot. (University of Texas of Dallas)

Naukowcy z University of Texas w Dallas stworzyli nić zdolną do wytwarzania energii elektrycznej z węglowych nanorurek. Nowy materiał nosi nazwę Twistron.

Istnieje wiele piezoelektrycznych materiałów, które wytwarzają energię gdy są pocierane albo ściskane, ale Twistron jest mocny i elastyczny, a odpowiednio zwinięte cieniutkie nanorurki zapewniają rozciągliwość, przewodnictwo i inne pożądane cechy.

– Tekstylia przewodzące energię elektryczną cieszą się dużym zainteresowaniem rynku, ale jak mają być zasilane? – pyta Ray Baughman, który zarządza instytutem nanotechnologii Uniwersytetu Teksasu. – Wytwarzanie energii elektrycznej z ludzkiego ruchu jest jedną ze strategii przy eliminowaniu zapotrzebowania na baterie. Nasza nić wytworzyła ponad sto razy więcej energii w stosunku do wagi w porównaniu do innych znanych nam tkanin – tłumaczy.

By nowy materiał działał, musi być przesiąknięty elektrolitem. Nie musi być to woda – w piśmie „Science” opisany został przewodnik w stanie stałym. To rodzaj polimeru, który zawiera twistron i wydziela energię bez potrzeby moczenia go w wodzie.

Twistron – nowy materiał

By przetestować twistron, naukowcy wpletli go do koszuli, która wytwarzała niewielką ilość energii z samych ruchów. W sam raz dla urządzeń, które potrzebują przypływu energii raz na kilka minut.

Nowy materiał był też testowany na oceanie. Do balonu przymocowano obciążnik z twistronem, by całość utrzymywała się na tafli słonej wody. Energia była wytwarzana dzięki ruchowi morskich fal.

– Jeśli produkcja twistronu byłaby tańsza, można by było łatwo wyobrazić sobie pozyskiwanie wielkich wolumenów energii pochodzącej z fal oceanu – mówi Baughman. Technologia ta została opatentowana i czeka na wejście w życie.

Techcrunch.com/Michał Perzyński