ME analizuje uwagi do PEP2040. Wkrótce przedstawi wyniki

2 kwietnia 2019, 15:15 Alert

W ministerstwie energii trwają analizy uwag złożonych w ramach konsultacji projektu Polityki energetycznej Polski do 2040 roku. Wnioski z tych analiz powinny zostać niedługo przedstawione – poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

PEP2040 w Sejmie. Fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl
PEP2040 w Sejmie. Fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

„Konsultacje dały olbrzymią ilość materiału. Jest dużo uwag, analiza tych uwag jest prowadzona. Powinniśmy w niedługim czasie ją przedstawić”- powiedział Tchórzewski podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji.

Minister przypomniał też, że równolegle do projektu PEP2040 przedstawiony został projekt krajowego planu na rzecz energii i klimatu (KPEiK), a jego końcowa wersja powinna być gotowa do końca roku. Tchórzewski poinformował, że w ramach konsultacji wypowiadały się różne środowiska. Jak powiedział, część opinii jest już wprowadzana do dokumentu, „aby go wzbogacić, ale nadmiernie nie rozbudować”.

Do Ministerstwa Energii wpłynęło ponad 1800 uwag do projektu polityki energetycznej Polski do 2040 roku. Analizujemy wszystkie nadesłane dokumenty – przekonywał w Sejmie Tomasz Świetlicki, dyrektor departamentu elektroenergetyki i ciepłownictwa w ministerstwie energii.

– Głównie uwagi dotyczyły braku oceny oddziaływania na środowisko, braku oceny poprzedniej polityki, braku map, nie uwzględnienie aukcji OZE na 2019 roku oraz ustawy prądowej, brak kompleksowych prognoz całkowitych skutków finansowych – powiedział.

Zarzucono również, że ambicje w zakresie odchodzenia Polski od węgla są zbyt niskie. Jak zaznaczył dyrektor Świetlicki jest ono skorelowane z warunkami bezpieczeństwa pracy sieci elektroenergetycznej, tak aby zagwarantować dostawy energii do odbiorców.

Uwagi dotyczyły również tempa rozwoju odnawialnych źródeł energii. Według przedstawiciela ministerstwa energii cel OZE odnosi się do zużycia energii w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie. – W każdym z tych sektorów zmaksymalizowano wyniki zgodnie z potencjałem technicznym i ekonomicznym. Trwają dodatkowe analizy – stwierdził.

Wśród zgłoszonych uwag znalazły się to dotyczące regulacji 10H, które hamują rozwój energetyki wiatrowej na lądzie. – W PEP uwzględniono przyczyny społeczne wdrożenia wspomnianej reguły i jej wpływ na ograniczenie lokowania wiatraków na lądzie – powiedział.

PEP2040 zostanie przedstawiony do wakacji?

Resort energii chce, by Rada Ministrów przyjęła Politykę energetyczną Polski do 2040 roku w okolicach wakacji – poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

„Chcielibyśmy, by w okolicach wakacji Rada Ministrów przyjęła Politykę energetyczną Polski do 2040 roku, gdyż daje to możliwość pełnej pracy w wielu dziedzinach. Nawet jeśli w ramach prac nad krajowym planem na rzecz energii i klimatu będziemy musieli wprowadzić jakieś elementy do polityki energetycznej, to lepiej niż czekać na krajowy plan” – powiedział Tchórzewski podczas posiedzenia sejmowej komisji.

Polska Agencja Prasowa/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński