Wilno: Dostawy LNG z USA na Litwę tańsze niż surowiec z Rosji

21 sierpnia 2017, 11:00 Alert

Na Litwę dotarł pierwszy metanowiec z USA. Jak podkreślił litewski minister energetyki, pierwsze dostawy LNG w ramach kontraktów typu spot są tańsze od dostaw z Rosji. Wilno zaznacza, że ich projekt pływającego terminalu LNG w Kłajpedzie to przykład energetycznego sukcesu.

FSRU na Litwie. Fot.Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
FSRU na Litwie. Fot.Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Jak wskazał minister energetyki Žygimantas Vaičiūnas, skroplony gaz z USA w przyszłości zmniejszy cenę surowca dla użytkowników. – Gaz skroplony z USA z pierwszej dostawy jest tańszy niż gaz od Gazpromu. Zwiększenie dostaw amerykańskiego surowca zmniejszy jego cenę – powiedział minister.

Jego zdaniem amerykańskie LNG zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Litwy.

– Wydarzenia takie jak to zasługują na osobną pozycję na kartach historii energetyki. Oprócz tego, że Stany Zjednoczone są najważniejszym partnerem strategicznym Litwy, stały się również pewnym dostawcą LNG dla całego regionu. To wzmacnia partnerstwo oraz niezależność energetyczną, a także zwiększa konkurencję między dostawcami surowca, co zagwarantuje znacznie lepsze ceny gazu odbiorcom na Litwie oraz w całym regionie – powiedział Vaičiūnas.

Symbioza we wzajemnych relacjach

Z kolei prezes Cheniere Jack Fusco przewiduje, że pierwsza dostawa amerykańskiego LNG może stać się początkiem „symbiozy” we wzajemnych relacjach.

– Cieszymy się, że dostarczyliśmy na Litwę pierwszy ładunek amerykańskiego LNG, gwarantując pewne, atrakcyjne oraz elastyczne ceny gazu ze Stanów Zjednoczonych. Lietuvos Dujų Tiekimas (spółka odpowiedzialna za zakup gazu – przyp. red.) może być doskonałym partnerem w tym obszarze i oczekujemy kontynuacji tej relacji z korzyścią dla klientów – stwierdził.

Nieodwracalne zmiany

Według prezesa Klaipėdos Nafta, operatora terminalu w Kłajpedzie, Mindaugasa Jusiusa nieodwracalne zmiany na rynku LNG nastąpiły szybciej, niż się spodziewano.

– O ile jeszcze sześć, pięć a nawet dwa lata temu przypuszczaliśmy, że Stany Zjednoczone staną się eksporterem LNG, w tym być może na Litwę, zapewniając w ten sposób bezpieczeństwo energetyczne Litwy oraz konkurencyjność cen na litewskim rynku gazu, to dzisiaj możemy powiedzieć, że dzięki Cheniere na światowym rynku LNG doszło do nieodwracalnych zmian. Rynek gazu w państwach bałtyckich zmienił się dzięki terminalowi LNG w Kłajpedzie, który stworzył niezależność energetyczną, otworzył bałtycki rynek gazu oraz zapewnił alternatywne źródła dostaw po atrakcyjnych cenach rynkowych – powiedział Jusius.

Dostawa LNG z USA na Litwę

Dostawa gazu z USA Litwę pochodzi z jedynego  czynnego eksportowego terminalu LNG w Sabine Pass w Luizjanie. Zamawiającym dostawę w ramach kontraktu spot jest koncern Lietuvos dujų tiekimo, spółka-córka państwowego Lietuvos Energija. Spółka podkreśla, że jest to pierwszy ładunek z USA, który pojawił się w krajach bałtyckich i jeden z pierwszych amerykańskich transportów gazu w Europie Wschodniej.

W odbiorze uczestniczyli przedstawiciele Lietuvos dujų tiekimo, rządu Litwy, litewskich firm oraz amerykańskiego koncernu Cheniere, od którego zakupiono 140 tys. m sześc. LNG. Umowę podpisano w czerwcu br. LNG dostarczył gazowiec Clean Ocean, czyli ten sam, który w czerwcu przywiózł pierwszą dostawę LNG z USA do Polski.

Litwa odbierze pierwsze LNG z USA

Goszczący niedawno w Estonii wiceprezydent USA Mike Pence wyraził nadzieję, że dostawa LNG na Litwę nie będzie ostatnią, która zawita do krajów bałtyckich.

W lipcu Lietuvos dujų tiekimo podpisała kolejną umowę z Gas Natural Fenosa. Ten ładunek powinien trafić do Kłajpedy w połowie września. Litwini zawarli już umowy na dostawy LNG od norweskiego Statoila oraz od amerykańskiej spółki Koch Supply & Trading, która zakontraktowała dla Litwy ładunki z Norwegii oraz z Nigerii.

Amerykańskie LNG w Europie

W ubiegłym roku USA wyeksportowały LNG za 5 miliardów dolarów. Amerykanie są w trakcie budowy w 5 terminali o zdolność skraplania sięgającej około 100 mld m sześc. rocznie. Projekty powinny zostać ukończone w 2021 roku.

W czerwcu 2017 roku LNG z USA trafiło do Polski. Dostawcą był Cheniere Energy, a odbiorcą polskie PGNiG. Polacy prowadzą rozmowy na temat średnio- lub długoterminowego kontraktu z USA. Według deklaracji przedstawicieli zaangażowanych w negocjacje spółek i instytucji, podstawowym warunkiem podpisania kontraktu ma  być atrakcyjna cena. Wiceprezes PGNiG ds. handlowych Maciej Woźniak podkreślił, że w porównaniu z importem surowca przez gazociągi, ceny gazu skroplonego z pojedynczych dostaw są dla nas atrakcyjne.

Woźniak: LNG z USA jest tańsze od gazu z Rosji i niemieckiej giełdy (ROZMOWA)

 

AKTUALIZACJA 21.08.2017 godz. 13.25 (Dodany cytat ministra energetyki Litwy)

AKTUALIZACJA 22.08.2017 godz. 16.00 (Uzupełniony cytat ministra energetyki Litwy, dodany cytat przedstawicieli Cheniere oraz Klaipėdos Nafta)

BNS/PAP/Bartłomiej Sawicki/Lietuvos Energija Group/Piotr Stępiński