Michałowski: Transformacja energetyczna nie uda się bez dystrybucji

17 listopada 2021, 14:32 Energetyka
Artur Michałowski. Fot. PGNiG Termika
Artur Michałowski. Fot. PGNiG Termika

Wydatki na transformację sieci są kolosalne, mówimy o miliardach złotych. Żeby zabezpieczyć podstawowe potrzeby energetyczne, dystrybucja musi być na to przygotowana – mówił Artur Michałowski, p.o. prezesa Taurona podczas konferencji EuroPower 2021.

P.o. prezesa Taurona na EuroPower 2021.

– Cała sieć dystrybucyjna musi być przebudowana, przemodelowana. W ostatnich latach wydaliśmy ma liczniki zdalnego odczytu ponad 400 mln złotych, a przygotowywana obecnie wymiana liczników na inteligentne prowadzona na masową skalę, będzie kosztować kilka miliardów zł – powiedział.

– Panele fotowoltaiczne komplikują pracę sieci. Ostatnio pozyskaliśmy 2,5 mld zł na rozwój sieci. Transformacja energetyczna nie uda się bez dystrybucji, to jest podstawą i musi to iść równolegle – mówił Artur Michałowski.

– Wydatki na transformację sieci są kolosalne, mówimy o miliardach złotych. Mamy zespól pozyskujący wsparcie na budowę i przebudowę. Nasza dystrybucja na dzisiaj jest największa w kraju. Żeby zabezpieczyć podstawowe potrzeby energetyczne, dystrybucja musi być na to przygotowana. Na dzisiaj magazyn energii elektrycznej kosztuje około 30 tys. zł, po rozwinięciu rynku cena może spać o 30-40 procent. Instalacje fotowoltaiczne będą musiały być wspomagane magazynami, w innym przypadku będą problemy z pracą sieci – mówił Michałowski.

Opracowali Aleksander Tretyn i Michał Perzyński