Microsoft pomoże PGZ zadbać o cyberbezpieczeństwo

20 września 2016, 15:45 Alert

Współpraca pomiędzy Microsoft i PGZ System, spółką odpowiedzialną na obsługę informatyczną Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz prowadzącą centrum Szkoleń i Rozwoju Kompetencji Grupy PGZ, przewiduje realizację projektów z wykorzystaniem technologii Microsoft, m.in. z obszaru cyberbezpieczeństwa oraz rozwiązań dla centrów danych. Celem porozumienia jest również rozwój kompetencji w zakresie analizy wielkich zbiorów danych (Big Data), Internetu rzeczy oraz technologii mobilnych.

Prowadzenie wspólnych działań będzie możliwe dzięki powołaniu ośrodka transferu wiedzy i technologii przy Centrum Szkoleń i Rozwoju Kompetencji Grupy PGZ. Instytucje o kluczowym znaczeniu dla rozwoju polskiej gospodarki, m.in. reprezentujące przemysł zbrojeniowy, w bardzo dużym stopniu wykorzystują systemy komputerowe i Internet. Z badań „Security Trends. Bezpieczeństwo w erze cyfrowej” [1], prowadzonych przez Microsoft i EY wynika, że niemal połowa przedstawicieli dużych przedsiębiorstw i instytucji publicznych skarży się na brak możliwości skutecznego identyfikowania naruszeń bezpieczeństwa. Ponad 1/3 respondentów podkreśla również brak rozwiązań dostosowanych do nowych zagrożeń w świecie wirtualnym. Coraz częstsze przypadki cyfrowych przestępstw pociągnęły za sobą wzrost wydatków w budżetach przeznaczonych na kwestie ochrony. 36 proc. dużych przedsiębiorstw i instytucji publicznych planowało w 2016 r. zwiększyć budżet przeznaczony na bezpieczeństwo, choć menedżerowie odpowiedzialni za cyberbezpieczeństwo podkreślają, że pieniądze same ochrony nie zapewnią.

Źródło: Polska Grupa Zbrojeniowa

– Ataki na infrastrukturę informatyczną przedsiębiorstw i instytucji publicznych mogą mieć katastrofalne skutki dla gospodarki oraz bezpieczeństwa narodowego. W odpowiedzi na to zagrożenie jednostki o szczególnym znaczeniu dla rozwoju polskiej gospodarki oraz podmioty prywatne powinny nawiązywać współpracę, której celem jest wspólne reagowanie na zdarzenia związane z bezpieczeństwem systemów komputerowych, proaktywne przeciwdziałanie im oraz prewencyjne łagodzenie skutków ataków na infrastrukturę informatyczną poprzez zarządzanie ryzykiem i komunikację społeczną – powiedział Marcin Karlikowski, Prezes Zarządu PGZ System.

– Rozwijanie potencjału w zakresie cyberbezpieczeństwa to jeden z priorytetów rozwoju Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jako organizacja, której zadaniem jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa w sposób integralny, obejmujący wszystkie aspekty współczesnych zagrożeń, będziemy dążyć do rozwoju właśnie tej domeny. Jesteśmy świadomi, że bezpieczeństwo systemów informatycznych i komunikacyjnych ma kluczowe znaczenie nie tylko dla Sił Zbrojnych RP, ale także dla przedsiębiorców i wszystkich Polaków, którzy w coraz większym stopniu wykorzystują narzędzia cyfrowe. Polska Grupa Zbrojeniowa dąży do stworzenia narzędzi, które przyczynią się do podniesienia bezpieczeństwa także w tym zakresie – powiedział Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Arkadiusz Siwko.

Współpraca pomiędzy PGZ System i Microsoft obejmuje wykorzystanie technologii Microsoft w obszarze cyberbezpieczeństwa oraz wypracowanie najlepszych praktyk ochrony infrastruktury informatycznej. Ma ona również na celu rozwijanie kompetencji w zakresie bezpiecznych technologii mobilnych, Internetu rzeczy oraz tworzenia baz wiedzy w oparciu o analizę wielkich zbiorów danych (Big Data). Wspólne działania dotyczą także tworzenia i zarzadzania architekturą korporacyjną oraz zastosowania technologii Microsoft w obszarze centrów danych.

Wyniki badań Microsoft i EY wyraźnie pokazują, że ponad połowa menedżerów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo (Chief Security Officers) życzyłaby sobie intensyfikacji stałej i regularnej wymiany wiedzy na temat zagrożeń, a przede wszystkim sposobów radzenia sobie z nimi nie tylko wewnątrz organizacji, ale także w gronie przedstawicieli firm działających w tej samej lub pokrewnej branży. Dużą rolę w procesie edukacji na polu innowacyjnych rozwiązań cyfrowych powinni odgrywać partnerzy technologiczni. To na nich, jako na dostawcach rozwiązań i usług, spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie optymalnej technologii odpornej na cyberataki.

– Microsoft proaktywnie podejmuje dialog i wypracowuje rozwiązania dla przedsiębiorstw publicznych oraz organów administracji rządowej, by w dobie rosnących zagrożeń w przestrzeni cyfrowej mogły sprawniej i efektywniej dbać o interesy i bezpieczeństwo Państwa i jego obywateli – dodaje Ronald Binkofski, Dyrektor Generalny polskiego oddziału Microsoft.

Obecnie trwają zaawansowane prace nad utworzeniem Certyfikowanego Ośrodka Szkoleniowego Microsoft przy Centrum Szkoleń i Rozwoju Kompetencji Grupy PGZ, prowadzonego przez spółkę PGZ System.

Polska Grupa Zbrojeniowa/Microsoft