Miedzi Copper: Chcemy wybudować kopalnię miedzi i nie straszna nam głębokość

26 lutego 2020, 07:30 Innowacje

Miedzi Copper komentuje swe odkrycie w Nowej Soli i kwestionuje tezy KGHM, który przekonuje, żę ta kanadyjska firma nie zbuduje kopalni miedzi w województwie lubuskim.

Miedź. Źródło: Wikipedia
Miedź. Źródło: Wikipedia

– Nowe złoże zlokalizowane jest w województwie lubuskim. Pierwszy odwiert na terenach koncesji przeprowadzono w 2014 roku. Jeszcze w materiale z 2011 roku Złoża Prognostyczne Polski nie ma Żadnej informacji że na tym terenie są jakiekolwiek prognostyczne czy hipotetyczne złoża. Na całym obszarze 100km2 koncesji Nowa Sól nie były przedtem prowadzone żadne odwierty czy inne prace poszukiwawcze – tłumaczy firma w informacji przekazanej BiznesAlert.pl.

– Od czasu powstania KGHM, który powstał w wyniku prowadzonego przez Prof. Wyżykowskiego programu poszukiwawczego złóż miedzi i srebra 50 lat temu, nie prowadzono w Polsce tak dużych badań. Badania prowadzone w latach 70-80  przez Państwowy Instytut Geologiczny a następnie KGHM wykazały ze na wschód i zachód od Lubin Sieroszowice złoża nie kontynuują się  a po upadzie w kier północno wschodnim złoża wycieniają się i zanikają – czytamy w materiale. – Nowoodkryte złoże od czasu zatwierdzenia przez Ministerstwo Klimatu wchodzi w oficjalny Bilans Zasobów Kopalin Polskich. Nie widzę więc jak można twierdzić że złoże już było jeśli nie ma nigdzie mowy nawet o prognostycznym występowaniu miedzi na tym terenie. Teraz mamy dokumentacje. Nic nie stało i nie stoi na przeszkodzie żeby inny podmiot zainwestował 360 mln w program poszukiwawczy. Przez 40 lat nikt tego nie zrobił

Miedzi Copper informuje, że zamówiła już tzw. studium wykonalności, czyli analizę opłacalności budowy kopalni wraz z całym jej rozplanowaniem (tzw. modelowanie kopalni) w jednej z najbardziej doświadczonych firm doradczych w zakresie inżynierii górniczej na świecie, RPM Global. – Analiza ta nie tylko potwierdza, że złoże może być ekonomicznie eksploatowane, ale także zakłada, że większość procesu może być prowadzona pod ziemią, tzn. (produkcja koncentratu jak i składowanie odpadów w formie tzw. pasty będzie odbywało się pod ziemią) – przekonuje spółka.

– Na świecie od dawna prowadzona jest eksploatacja z głębokich złóż. Ponieważ w kraju nie było takiej wiedzy kilka lat temu wspólnie z Polską Akademią Nauk zorganizowaliśmy seminarium naukowe, na którym polscy eksperci mogli nie tylko zapoznać się z takimi projektami, ale także porozmawiać bezpośrednio z inżynierami nadzorującymi te projekty – tłumaczy Miedzi Copper. – Co więcej, najnowsze badania wskazują, że o wiele bardziej ekonomicznie uzasadniona jest eksploatacja złóż o większej zawartości miedzi z głębszych pokładów, niż wydobycie płyciej położonych rud o niższej zawartości kruszcu. Ministerstwo akceptując nasze parametry graniczne uznało, że złoże spełnia ekonomiczne warunki eksploatacji. Takie zaakceptowanie poprzedzone jest pozytywnym zaopiniowaniem przez organ minister Komisję Zasobów Kopalin w skład której wchodzą najwybitniejsi eksperci w dziedzinie geologii złożowej.

– Jeśli zaś chodzi o temperaturę to planowana kopalnia zastosuje technologię chłodzenia z wykorzystaniem zawiesiny lodowej. Przykłady jej zastosowania na świecie też były omawiane w trakcie ww. seminarium w PAN. Temperatury były mieszone mierzone na wszystkich naszych odwiertach i nie odbiegają one od temperatur jakie oczekiwane są na złożu Głogów Głęboki Przemysłowy – podkreśla spółka kanadyjska w materiale przekazanym BiznesAlert.pl.

– W ostatnich 10 latach odkryliśmy i udokumentowaliśmy pięć dużych złóż miedzi. Grupa Lumina została założona przez Rossa Beaty, geologa, który stworzył i finansował takie projekty jak Pan American Silver (drugi co do wielkości producent srebra na świecie z 10 działającymi kopalniami i roczną produkcją 25M uncji srebra, notowany na giełdzie), Equinox Gold (firma wydobywająca złoto działająca w Brazylii i USA), Lumina Gold (zagospodarowanie złoża złota Cangrejos w Ekwadorze), Innergex Renewables (globalny producent energii ze źródeł odnawialnych wytwarzający 3500 MW czystej energii) oraz Luminex Resources Corp, która prowadzi poszukiwania złota w Ekwadorze w ramach spółek joint venture z Anglo American i BHP – kwituje Miedzi Copper.

Jakóbik: Nowa Sól i stary spór