Międzynarodowe ćwiczenia Common Challenge-15 zakończone

23 listopada 2015, 11:53 Bezpieczeństwo

20 listopada 2015 r. na płycie lotniska Ziemsko, na terenie CSWL Drawsko uroczystą zbiórką żołnierzy z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Ukrainy zakończono międzynarodowe ćwiczenie Common Challenge-15.


Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku przez dowódcę Wyszehradzkiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej gen. bryg. Dariusza Górniaka kierownikowi ćwiczenia gen. bryg. Rajmundowi T. Andrzejczakowi. Po odegraniu hymnu państwowego nastąpiło podpisanie protokołów „Transfer of Authority” wyjścia z podporzadkowania Dowódcy Grupy Bojowej komponentów: czeskiego, węgierskiego, słowackiego i ukraińskiego. W ceremonii uczestniczył dowódca FHQ gen. bryg. Dariusz Górniak oraz starsi przedstawiciele poszczególnych krajów: płk Balazs Szlosjar reprezentujący żołnierzy węgierskich, płk Peter Kral reprezentujący żołnierzy czeskich, płk Zostan Ibos reprezentujący żołnierzy słowackich i ppłk Pawlo Lievtierov reprezentujący żołnierzy ukraińskich.

Następnie przemówienie wygłosił dowódca FHQ gen. bryg. Dariusz Górniak, który pogratulował i podziękował za obecność w tym ćwiczeniu wszystkim uczestniczącym w nim żołnierzom z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Ukrainy.

Słowa podziękowania i uznania za zaangażowanie w realizacji zadań do ćwiczących wojsk skierował także kierownik ćwiczenia, Zastępca Dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak. Zwracając się do żołnierzy, generał Andrzejczak, powiedział:

– Z wielką satysfakcją mogę stwierdzić, że cele które postawiliśmy przed rozpoczęciem ćwiczenia zostały zrealizowane na wysokim poziomie. Dziękuję wszystkim za rzetelną pracę i osobisty wysiłek każdego z Was, który sprawił, że mamy dzisiaj poczucie dobrze spełnionego żołnierskiego obowiązku. Podsumowując, stwierdzam że Wyszehradzka Grupa Bojowa Unii Europejskiej V4 jest gotowa do przystąpienia do dyżuru od stycznia 2016 r.- podkreślił generał Andrzejczak.

Podczas uroczystości wręczono także wyróżnienia dla przedstawicieli uczestników ćwiczenia, na zakończenie zbiórki wykonano pamiątkowe zdjęcie wszystkich żołnierzy ćwiczących w Common Challenge -15.

***

„Common Challenge-15” to międzynarodowe ćwiczenie mające na celu certyfikowanie Wyszehradzkiej Grupy Bojowej przed rozpoczęciem jej dyżuru od 1 stycznia 2016 roku. Bierze w nich udział dwa tysiące żołnierzy z Polski, około pięciuset mundurowych z Czech, Słowacji, Węgier oraz obserwatorzy z Ukrainy. Głównym ćwiczącym jest 12 Brygada Zmechanizowana wraz z jednostkami podległymi ze składu GB UE. W ćwiczenie zaangażowane były wojska zmechanizowane, lotnictwo Sił Powietrznych, aeromoblilne, żołnierze wojsk specjalnych, artylerzyści, przeciwlotnicy, saperzy, lotnicy, zwiadowcy, łącznościowcy, logistycy, wojskowi medycy jak również elementy działań psychologicznych oraz grupa współpracy cywilno–wojskowej.

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych