Mika-Bryska: Bez wsparcia koszty inwestycji w ciepłownictwo poniosą klienci

5 czerwca 2019, 13:00 Energetyka
Małgorzata Mika-Bryska z Veolii na I Kongresie Kogeneracja. Fot. BiznesAlert.pl
Małgorzata Mika-Bryska z Veolii na I Kongresie Kogeneracja. Fot. BiznesAlert.pl

– Ciepłownictwo jest nie tylko częścią energetyki, ale sektorem absolutnie interdyscyplinarnym, związanym z innymi sektorami gospodarki, ale również z miastami i kwestią jakie zasoby będą tu wykorzystywane – powiedziała dyrektor ds. regulacji i relacji publicznych w Veolia Energia Polska Małgorzata Mika-Bryska podczas I Kongresu Kogeneracji. BiznesAlert.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Jak zaznaczyła, duży wpływ na działalność sektora ciepłowniczego będą miały unijne regulacje, przede wszystkim te dotyczące efektywności energetycznej. – To zmieni sposób funkcjonowania spółek. Firmy jutro będą różniły się od tych, które znamy dzisiaj – stwierdziła.

Odnosząc się do wyzwań jakie stoją przed sektorem, wymieniła między innymi inwestycje w dystrybucję sieciową. – Problemem jest to, że wciąż jest zbyt mało inteligentnych sieci dystrybucyjnych. One muszą pójść w kierunku rozwiązań cyfrowych. Od tego nie uciekniemy – powiedziała Mika-Bryska.

Zwróciła ona uwagę na konieczność przyjęcia strategii dla ciepłownictwa. – Liczymy na dokument, w którym również zostaną uwzględnione systemy wsparcia. Apelujemy o nie tylko dlatego, że ciągle wyciągamy ręce po środki, ale przy takich kosztach, aby były racjonalnie odzwierciedlone w cenie końcowej dla konsumenta. Dlatego wsparcie jest konieczne. Polska to nie Szwecja czy Norwegia. Z punktu widzenia biznesu nie możemy realizować naszych inwestycji, że cały nasz CAPEX przenosimy na klientów. To nie byłaby akceptowalna cena – zakończyła.