Mike Pompeo ubolewa nad zwolnieniem irańskiego tankowca przez Gibraltar

20 sierpnia 2019, 09:15 Alert
Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo określił w poniedziałek zwolnienie przez władze Gibraltaru irańskiego tankowca jako „godne ubolewania”. Statek ma płynąć w kierunku Grecji. Waszyngton ostrzegł przed udzielaniem mu pomocy.

Sprzeciw Waszyngtonu

W wywiadzie dla telewizji Fox News Pompeo zauważył, że jeśli Iranowi uda się sprzedać z zyskiem ropę transportowaną przez tankowiec to irańscy Strażnicy Rewolucji Islamskiej będą mieć „więcej pieniędzy, więcej zasobów aby kontynuować kampanię terroru”. Iran ostrzegł w poniedziałek Stany Zjednoczone przed próbą zatrzymania tankowca oświadczając, że „taki błąd miałby poważne konsekwencje”. Wcześniej USA ostrzegły, że jakakolwiek próba udzielenia pomocy tankowcowi „będzie uważana za udzielanie pomocy materialnej organizacji uważanej przez USA za terrorystyczną, co będzie miało konsekwencje w dziedzinie imigracji i być może kryminalne”.

Zdaniem Waszyngtonu tankowiec Grace 1 przewozi do Syrii, której władze są bliskim sojusznikiem Iranu, ropę naftową łamiąc sankcje USA i UE. Władze brytyjskiego Gibraltaru zwolniły zatrzymany na początku lipca tankowiec, mimo formalnego wniosku Waszyngtonu aby go zatrzymać. Gibraltar miał otrzymać od Teheranu zapewnienie, że 2,1 mln baryłek ropy przewożonych przez tankowiec nie trafi do Syrii. Statek opuścił redę portu w Gibraltarze w niedzielę wieczorem.

Według danych agencji żeglugowej Refinitiv, statek obrał kurs na grecki port Kalamata, gdzie może dopłynąć w najbliższą niedzielę. W trakcie postoju w Gibraltarze banderę statku zmieniono z panamskiej na irańską, nadając mu jednocześnie nową nazwę Adrian Darya 1. Przewożący ropę o wartości 130 mln dolarów tankowiec zatrzymała 4 lipca w pobliżu Gibraltaru brytyjska piechota morska podejrzewając, że zamierza dostarczyć ładunek irańskiej ropy do Syrii. 19 lipca – czyli w dwa tygodnie po zatrzymaniu Grace 1 – irańscy Strażnicy Rewolucji wtargnęli w Zatoce Perskiej na pokład noszącego brytyjską banderę tankowca Stena Impero i odprowadzili go do portu w Iranie. Statek jest nadal przetrzymywany.

Polska Agencja Prasowa

Uwolniony tankowiec z Iranu opuścił Gibraltar