Miks energetyczny, Szczyt NATO, circular economy. BiznesAlert.pl w RDC

2 lipca 2016, 20:43 Alert
Rynek Opinii 1 + Loga

Rynek Opinii w RDC to audycja przygotowana przez zespół Instytutu Jagiellońskiego i redakcję BiznesAlert.pl. Rynek to miejsce, gdzie spotykają się kupujący i sprzedający, gdzie spotyka się popyt i podaż. Rynek Opinii to miejsce, gdzie konfrontujemy opinie, poglądy i wiedzę na najciekawsze oraz bieżące tematy gospodarczo-społeczne. Program prowadzą Wojciech Jakóbik, Marcin Roszkowski oraz Bartłomiej Sawicki.


▶ Rozmowa I

Ostatnie gorące dni oznaczały dla polskiej energetyki pracę na zwiększonych obrotach. Pod koniec czerwca br. zapotrzebowanie na energię elektryczną osiągnęło największy poziom w historii. Tymczasem polski rząd debatuje nad kierunkami rozwoju polskiej energetyki. Minister Energii mówi o budowie nowych bloków energetycznych, wprowadzając jednocześnie surowe przepisy dla wytwórców energii odnawialnej. Jaki powinien być polski miks energetyczny? Czy szansą dla polskiej energetyki jest tzw. rynek mocy? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w rozmowie z posłem Klubu Poselskiego „Nowoczesna”, członkiem sejmowej do Spraw Energii i Skarbu Państwa, Zbigniewem Gryglasem.

▶ Rozmowa II

Już w najbliższy piątek w Warszawie rozpocznie się szczyt NATO, na którym mają zapaść decyzje o zwiększeniu militarnej obecności na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Politycy, wojskowi oraz eksperci będą także debatować m.in. nad zjawiskiem, jakim jest wojna hybrydowa. O wyzwaniach organizacyjnych stojących przed gospodarzami szczytu oraz o decyzjach jakie mają zapaść w Warszawie porozmawiamy z dr hab. Tomaszem Aleksandrowiczem, profesorem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Przewodniczącym Rady Nadzorczej Zarządu Wywiadu Ekonomicznego oraz ekspertem Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.

▶ Rozmowa III

W najbliższym czasie rozstrzygną się losy warszawskiej spalarni śmieci. Ratusz jest zdecydowany, aby zrealizować tę inwestycję. Jej powstanie paradoksalnie może utrudnić spełnienie określonego unijnym prawem poziomu ponownego wykorzystania odpadów. Szansą na lepsze, przemyślane i skuteczne wykorzystanie odpadów jest tzw. gospodarka o obiegu zamkniętym. Czym jest tzw. circular economy? Jakie są jej korzyści, a jakie wyzwania? M.in. o tym porozmawiamy z Michałem Pacą, przedsiębiorcą oraz ekspertem ds. gospodarki odpadami, oczyszczania ścieków i ochrony środowiska.

O 19.00 zapraszamy do audycji na żywo, a następnie do podcastów RDC (www.rdc.pl)