Szumowski: Chcemy, żeby wszystkie kopalnie wróciły do pracy

9 czerwca 2020, 09:00 Bezpieczeństwo
Łukasz Szumowski
Łukasz Szumowski. Fot. Ministerstwo zdrowia

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zadeklarował na falach RMF FM, że rząd chce, aby wszystkie kopalnie wróciły do pracy po tym, jak zostały czasowo wyłączone przez pandemię koronawirusa.

– Rekord zachorowań wynika z czegoś, co robimy w sposób bezprecedensowy w Europie, czyli wymazujemy gigantyczne zakłady pracy, jakimi są kopalnie. Jest to rodzaj badania przesiewowego – on nie wynika z kontaktów, nie wynika z informacji sanepidu, natomiast dzięki temu Śląsk jako region tak naprawdę jest w takim samym sposób wolny, czy tez zajęty przez wirusa, jak inne województwa. W kopalniach jest bardzo dużo wzajemnych zakażeń – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w RMF FM. – Pamiętajmy, że jeszcze są 2 kolejne ogniska. Jedno jest w szpitalu w województwie łódzkim. To jest model epidemii ogniskowej i taką będziemy mieli. My nie kończymy epidemii, żeby była jasność. Nadal mamy epidemię i nadal będziemy mieli zachorowania, zresztą w różnych krajach obserwujemy wzrosty co jakiś czas – dodał szef resortu zdrowia.

– Głównie duże zakłady pracy się pojawiają. Mieliśmy fabrykę mebli, mieliśmy fabrykę mrożonek, cały czas mamy kopalnie i potrzebne były po prostu bardzo radykalne działania. (…) Gdybyśmy nie wymazywali wszystkich górników, to mielibyśmy ewidentnie spadki. Nikt tego w Europie nie robi. Tutaj zadziałaliśmy bardzo prewencyjnie –  zapewnił minister w radio RMF FM. – Chcemy, żeby wszystkie kopalnie wróciły do pracy.

Opracował Wojciech Jakóbik

Baca-Pogorzelska: Polski Węgiel, czyli nowa reforma górnictwa