Ministerstwa spierają się o to, czy budować elektrownię jądrową

20 stycznia 2017, 06:00 Alert
Elektrownia jądrowa Doel. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia jądrowa Doel. Fot. Wikimedia Commons

W uzgodnionej w czwartek przez Komitet Stały Rady Ministrów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju nie ma jednoznacznego zapisu o budowie elektrowni atomowej – powiedział PAP szef Komitetu Henryk Kowalczyk. Dodał, że był to punkt sporny między różnymi resortami.

Plan Morawieckiego bez jednoznacznego zapisu o elektrowni jądrowej 

-W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) jest zapis otwarty, że rozwój technologii jądrowej i fizyki jądrowej nas interesuje. Nie ma tam natomiast jednoznacznego zapisu o budowie elektrowni atomowej – powiedział PAP Kowalczyk. Jak wskazał, jest to kompromisowa wersja, gdyż kwestia zapisania w Strategii budowy elektrowni jądrowej była punktem spornym między różnymi resortami.

Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wkrótce przyjmie rząd 

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął w czwartek Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). Teraz, według Henryka Kowalczyka, po wprowadzeniu do niej zmian uzgodnionych na posiedzeniu Komitetu Stałego dokument powinien trafić na posiedzenie rządu w najbliższy albo w kolejny wtorek.Kowalczyk dodał, że do rozstrzygnięcia przez Radę Ministrów pozostały „drobne zagadnienia” w SOR.

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju to strategiczny rządowy dokument, który opisuje i precyzuje tzw. plan Morawieckiego.Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński w opublikowanym we wtorek rano wywiadzie dla PAP pytany o kwestie, które wzbudziły największe kontrowersje podczas konsultacji SOR wskazał, że „na pewno mocno dyskutowana była kwestia energetyki”. Na pytanie o rolę energetyki jądrowej w SOR Kwieciński odpowiedział: „Ten aspekt budził i budzi dyskusje nie tylko w świecie biznesu, również w administracji rządowej. Ale ostateczne rozstrzygnięcie przedstawimy po przyjęciu tego dokumentu przez rząd”.

Polska Agencja Prasowa