ME rozpoczęło pracę nad wdrożeniem dyrektywy UE o uwolnieniu cen energii

2 listopada 2019, 19:00 Alert
żarówka energia energetyka fot. Pixabay
fot. Pixabay

Ministerstwo Energii rozpoczęło prace nad wprowadzeniem do porządku prawnego do końca 2020 r. dyrektywy UE 2019/944 zakładającej m.in. swobodne kształtowania cen energii elektrycznej przez dostawców – napisało ME w odpowiedzi na interpelację poselską.

„Zgodnie z art. 71 dyrektywy (o sygnaturze 2019/944 – PAP), państwa członkowie zobowiązane są do zaimplementowania jej przepisów do 31 grudnia 2020 r. Mając na uwadze powyższy termin w Ministerstwie Energii rozpoczęto prace mające na celu wprowadzenie do porządku krajowego rozwiązań będących realizacją obowiązków wyznaczonych przez przepisy przedmiotowej dyrektywy w wyznaczonym czasie” – napisano.

„Przedmiotowa dyrektywa przewiduje m.in. zapewnienie swobody kształtowania cen energii elektrycznej przez dostawców. Pamiętać jednak należy, że szczególną ochroną obejmuje odbiorców dotkniętych ubóstwem energetycznym oraz odbiorców wrażliwych będących gospodarstwami domowymi. Na Państwa Członkowskie nakłada obowiązek zapewnienia odpowiedniego systemu pomocy socjalnej lub interwencji publicznej pod warunkiem spełnienia (…) warunków” – dodano.

Na początku października minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował, że jego resort uzgodnił z Ministerstwem Finansów, iż na 2020 rok pozostanie obniżona akcyza na ceny energii i opłata przejściowa. Ustawa z grudnia 2018 roku ustaliła na rok 2019 ceny dla odbiorców końcowych energii elektrycznej na poziomie ich cenników bądź taryf z 30 czerwca 2018 roku.

Polska Agencja Prasowa

Stępiński: Jak zamrozić ceny energii w 2020 roku?