ME pracuje nad projektem ustawy o morskiej energetyce wiatrowej

17 lipca 2019, 08:45 Alert

Na temat prowadzonych prac nad projektem ustawy o morskiej energetyce wiatrowej, w tym analizie rozwiązań stosowanych w Danii i Wlk. Brytanii pisze dzisiejsza „Gazeta Prawna”. Gazeta przypomina, że pierwsze polskie elektrownie wiatrowe na Bałtyku mają rozpocząć pracę w 2027 r.

Według przedstawicieli branży wiatrowej system wsparcia dla pierwszych polskich farm wiatrowych na Bałtyku powinien obejmować kontrakty na odbiór energii na etapie uzyskania pozwoleń środowiskowych i gwarancję realizacji infrastruktury przyłączeniowej. Jednocześnie inwestorzy powinni zapewnić udział rodzimych firm w realizacji kosztownego kontraktu budowy wiatrowych farm na morzu – czytamy w „Gazecie Prawnej”.
Z informacji przekazanych gazecie przez Ministerstwo Energii wynika, że obecnie trwają w nim prace koncepcyjne i analityczne dotyczące założeń do projektu ustawy o morskiej energetyce wiatrowej.

Resort energii poinformował również o prowadzonych konsultacjach z przedstawicielami rządów m.in. Wielkiej Brytanii i Danii. Ich celem jest zapoznanie się z uwarunkowaniami prawnymi morskiej energetyki wiatrowej i, jak to określono „najlepszymi praktykami oraz najbardziej optymalnymi warunkami rozwoju tego sektora energetyki odnawialnej”. Intencją ME jest stworzenie ram prawnych uwzględniających również interesy podmiotów, które będą odpowiedzialne za dostarczanie komponentów do budowy wiatraków na morzu – czytamy w „Gazecie Prawnej”.

Gazeta Prawna