Ministerstwo energii zostanie zlikwidowane. Jest skład nowego rządu

8 listopada 2019, 20:00 Alert
WAŻNE BiznesAlert.pl
BiznesAlert.pl

Premier RP Mateusz Morawiecki ogłosił kandydatów na ministrów nowego rządu. Zapowiedział likwidację ministerstwa energii i przekazanie nadzoru nad spółkami energetycznymi do nowego resortu Jacka Sasina. Rozwój OZE i negocjacje w Brukseli poprowadzi Michał Kurtyka.

Premier Morawiecki ogłosił na konferencji prasowej, że ministerstwo energii kierowane obecnie przez ministra Krzysztofa Tchórzewskiego zostanie rozwiązanie, a jego kompetencje nadzorcze w energetyce oraz górnictwie trafią do nowego resortu Jacka Sasina nazwanego roboczo ministerstwem nadzoru właścicielskiego.

Z kolei Michał Kurtyka przejmie politykę klimatyczną z ministerstwa środowiska, będzie też prowadził też sprawy związane z polityką energetyczno-klimatyczną, rozwojem Odnawialnych Źródeł Energii, programy Mój Prąd i Czyste Powietrze oraz nadzór nad Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Powstanie także ministerstwo rozwoju, na którego czele stanie Jadwiga Emilewicz, mająca się zajmować także budownictwem i turystyką.

Premier nie wypowiedział się na temat innego stanowiska kluczowego dla polityki energetycznej, czyli pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, które zajmuje obecnie Piotr Naimski.

Wojciech Jakóbik