Ministerstwo Klimatu: Wpłynął 100-tysięczny wniosek w programie Mój Prąd

14 lipca 2020, 14:00 Alert
fot. Rapacka Patrycja/BiznesAlert.pl
fot. Rapacka Patrycja/BiznesAlert.pl

Ministerstwo Klimatu poinformowało, że w programie Mój Prąd wpłynął 100-tysięczny wniosek o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej.  

Program Mój Prąd

Minister klimatu Michał Kurtyka powiedział podczas konferencji, że dzięki programowi „Mój Prąd” fotowoltaika prosumencka cieszy się popularnością wśród Polaków. – Dzisiaj świętujemy 100-tysięczny wniosek od wnioskodawcy, który dołączył do grona osób, które postawiły na zieloną energię. Mój Prąd przyczynia się do tego, że zmieniamy polską energetykę i czynimy ją bardziej rozproszoną i bardziej przyjazną Polakom, zapewniając niższe rachunki za energię. Mamy korzyści dla środowiska i dla naszych rachunków – powiedział przedstawiciel resortu podczas konferencji prasowej.

Wiceminister klimatu Ireneusz Zyska podkreślił, że resort klimatu cieszy się z faktu, że zrealizowanych zostało 100 tys. wniosków, co oznacza 100 tys. instalacji. – Rozwija to energetykę demokratyczną – powiedział Pełnomocnik OZE. Przypomniał o komunikacie PSE, według którego 1 lipca 2020 roku osiągnęliśmy ponad 2,1 GW mocy zainstalowanej w fotowoltaice. – Przeżywamy teraz boom inwestycyjny. Jest to ogromna zasługa programu Mój Prąd. Energetyka prosumencka stała się modą i bardzo się cieszymy – powiedział Zyska.

– Do NFOŚiGW wpłynęło już 100 tys. wniosków. 56 tys. wniosków otrzymało ocenę pozytywną, 53 tys. wniosków to są tzw. wnioski umowy. Jesteśmy na półmetku drogi realizacji programu Mój Prąd. – 100 tys. wniosków odpowiada kwocie dofinansowania w wysokości 0,5 mld zł oraz około 0,5 GW łącznej mocy zainstalowanej. Każdy wniosek obejmuje instalację o mocy 5-5,5 kW – powiedział p.o. Prezesa NFOŚiGW Dominik Bąk. Poinformował, że dziennie do NFOŚiGW wpływa od 500 do 700 wniosków.

Zyska: Dynamiczny rozwój OZE wpłynie na ostateczny kształt strategii energetycznej (ROZMOWA)

Przedstawiciele resortu klimatu oraz NFOŚiGW poinformowali, że odwiedzą dziś 100-tysięcznego wnioskodawcę w miejscowości Mysiadło. – Odwiedzimy go bezpośrednio i przekażemy dyplom, który upamiętni ważny dla nas moment – zapowiedzieli.

Program Mój Prąd to instrument dedykowany rozwojowi energetyki prosumenckiej, w szczególności segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych. Obecnie trwa drugi nabór programu, który zakończy się 18 grudnia 2020 roku.

Patrycja Rapacka