Dyplomatyczna ofensywa Polski na szczycie klimatycznym

16 listopada 2017, 10:15 Alert

Prof. Jan Szyszko, minister środowiska, podczas szczytu klimatycznego ONZ COP23 w Bonn, spotkał się dziś (15 listopada 2017 r.) z ministrami ds. środowiska Kanady i Austrii oraz ministrem energii, przemysłu i surowców naturalnych Arabii Saudyjskiej.

Spotkanie z Kanadą

W trakcie spotkania z minister środowiska Kanady Catherine McKenna prof. Jan Szyszko podziękował za ciężką pracę i konstruktywny wkład w negocjacje w Bonn. Podkreślił, że jako nadchodząca prezydencja COP24 liczymy na ścisłą współpracę z Kanadą, która przejmie wkrótce przewodnictwo w Grupie G7 (grupa najbardziej wpływowych państw świata).

– Mamy nadzieję, że G7 pozostanie ważnym forum przyczyniającym się do utrzymania tempa prac nad wdrażaniem Porozumienia paryskiego. Jesteśmy otwarci na konkretne sugestie dotyczące obszarów współpracy, w których moglibyśmy razem doprowadzić negocjacje do pomyślnego zakończenia w 2018 roku w Katowicach – powiedział minister Szyszko.

Spotkanie z Austrią

Minister Szyszko spotkał się dziś także z Andrea Rupprechter, ministrem rolnictwa, leśnictwa, środowiska i gospodarki wodnej Austrii.

Austria, od połowy 2018 r., będzie sprawowała przewodnictwo w Unii Europejskiej, czyli w okresie, kiedy Polska będzie gospodarzem kolejnego szczytu klimatycznego – COP24 w Katowicach.

W trakcie spotkania minister Szyszko zaznaczył, że dla Polski współpraca z Austrią będzie niezwykle ważna.

– W Katowicach będziemy dążyli do przyjęcia pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. Jest on niezbędny, by zapisy tej globalnej umowy mogły być realizowane w praktyce.  Unia Europejska jest liderem działań na rzecz ochrony klimatu. Dlatego liczę na owocną współpracę z Austrią, która w trakcie szczytu w Polsce będzie sprawowała przewodnictwo w UE” – zaznaczył minister Szyszko.

Spotkanie z Arabią Saudyjską

Dziś odbyło się także spotkanie ministra Szyszko z Khalid A. Al-Falih, ministrem energii, przemysłu i surowców naturalnych Arabii Saudyjskiej.

W trakcie spotkania minister Szyszko zaznaczył, że Polska, jako nadchodząca prezydencja COP24, jest świadoma priorytetów różnych stron i grup regionalnych. -Będziemy starali się je uwzględnić w procesie negocjacji podczas COP24. W szczególności mam nadzieję, że będziemy w stanie uzgodnić kwestie związane z Funduszem Adaptacyjnym – dodał minister Szyszko. Środki z tego mechanizmu są przeznaczane na działania adaptacyjne w krajach rozwijających się. Obecnie Fundusz zasilają dobrowolnymi kwotami kraje rozwinięte.

Podczas spotkania minister Szyszko podkreślił również, że długoterminowy cel Porozumienia paryskiego musi zostać osiągnięty w sposób opłacalny, z uwzględnieniem wszystkich dostępnych instrumentów, w tym zarówno redukcji emisji, jak i pochłaniania dwutlenku węgla przez ekosystemy. Dodał, że Polska chętnie podzieli się swoim doświadczeniem w zakresie pochłaniania CO2 przez lasy i gleby.

Otwarcie segmentu wysokiego szczebla COP23 w Bonn

Minister środowiska prof. Jan Szyszko wziął dziś także udział w inauguracji obrad segmentu wysokiego szczebla (high level segment) szczytu klimatycznego ONZ. HLS zainicjował finalne obrady szefów państw i rządów oraz ministrów z blisko 200 państw świata. Przez trzy ostatnie dni szczytu będą oni pracowali nad zasadami wdrażania Porozumienia paryskiego, które ma pomóc w walce ze zmianami klimatu.

Podczas uroczystego otwarcia głos zabrali m.in Angela Merkel, kanclerz Niemiec oraz Emmanuel Macron, prezydent Francji. Przemówienie ministra Szyszko podczas HLS odbędzie się jutro, 16 listopada 2017 r.

O COP23 w Bonn

Celem szczytu klimatycznego ONZ w Bonn (6-17 listopada 2017 r.) jest osiągnięcie postępu w kształtowaniu zasad wdrażania Porozumienia paryskiego. Porozumienie to jest pierwszą w historii międzynarodową umową, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu.

Zasady wdrażania Porozumienia paryskiego mają być ostatecznie przyjęte podczas. 24. konferencji ONZ. Odbędzie się ona w grudniu 2018 r. w Katowicach.

Ministerstwo Środowiska