Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zapowiada protest przed KPRM

13 grudnia 2019, 14:56 Alert

Dzisiaj o 15.30 przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów ma odbyć się demonstracja zorganizowana przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Młodzież chce protestować przeciwko nieprzyjęciu przez Polskę zobowiązania do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Warszawie / fot Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Warszawie / fot Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl

Protest MSK

Podczas wczorajszego szczytu w Brukseli liderzy państw Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 roku. Polska, jak podkreślono we wnioskach, nie mogła „zobowiązać się do realizacji tego celu” na tym etapie. Szefowie państw i rządów mają wrócić do tej sprawy w czerwcu 2020 roku.

– Krytycznie odniesiemy się do decyzji podjętej wczoraj przez premiera Mateusza Morawieckiego o niezaakceptowaniu europejskiego celu neutralności klimatycznej do 2050 (data zasugerowana przez premiera to dopiero 2070 rok). Chcemy podkreślić fakt, iż taka polityka jest niedopuszczalna, a my nie zgadzamy się na nią. Musimy zacząć działać teraz,ponieważ  im szybciej zaczniemy, tym sprawiedliwsza będzie transformacja – podał Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Jak zaznaczają organizatorzy, w trakcie demonstracji pojawi się temat sytuacji, która miała miejsce na COP25, gdzie doszło do otwartych zachowań rasistowskich w stosunku do rodowitych mieszkańców dotkniętych zmianami klimatu. – Tym samym odniesiemy się do sytuacji osób najbardziej wykluczonych, bez prawa głosu, czyli młodych aktywistów i aktywistek oraz wcześniej wspomnianych rdzennych mieszkańców różnych terenów zagrożonych zniszczeniem/zniszczonych z powodu katastrofy klimatycznej. Ta akcja jest akcją międzynarodową – czytamy w komunikacie.

Piotr Stępiński