Mniej odwiertów łupkowych ale większa wydajność

23 stycznia 2015, 11:43 Alert

(Reuters/Rigzone/Teresa Wójcik)

Odwiert na złożu gazu łupkowego w USA. Fot.: Wikipedia

Brytyjsko-australijski koncern BHP Billiton zmniejsza liczbę wież wiertniczych wydobywających ropę łupkową w Stanach Zjednoczonych. Powodem jest spadek cen ropy.  

Planuje się do czerwca zmniejszenie liczby odwiertów z 26 do 16. Jednak BHP Billiton spodziewa się zwiększenia efektywności produkcji tej ropy o ponad 50 proc. Z tego wynika, że wolumen wyprodukowanego surowca mniej więcej będzie taki sam. Również przedstawiciel francuskiej grupy naftowej Total poinformował, że ta firma ograniczy inwestycje w wydobycie ropy z łupków w USA, z tych samych powodów, jakie podał koncern brytyjsko-australijski.

BHP Billiton w 2011 r. zainwestował  20 mld dol. w program  produkcji   ropy i gazu z łupków nabywając udziały w amerykańskich firmach  Petrohawk Energy i Chesapeake Energy z Luizjany oraz z Teksasu.

Firma BHP Billiton oprócz ropy, produkuje również rudę żelaza i jest jej trzecim producentem na świecie. Pomimo dużego potanienia rudy w ostatnich miesiącach, spowodowanego znacznym spadkiem zapotrzebowania chińskiego hutnictwa, BHP  Billiton  zwiększył wydobycie w ostatnim kwartale 2014 r. o 16 proc., zaś na 2015 r. planuje wzrost o 11 proc.