Mocny głos z amerykańskiego Kongresu ws. Korytarza Północ–Południe

17 kwietnia 2015, 15:18 Alert

(CEEP)

Kapitol. Fot. Wikimedia Commons
Kapitol. Fot. Wikimedia Commons

Stany Zjednoczony powinny kontynuować działania mające na celu dywersyfikację źródeł energii w Europie. Kluczową inicjatywą, która wymaga wsparcia ze strony administracji USA, jest Korytarz Północ–Południe. Głos w tej sprawie zabrał Michael R. Turner, członek amerykańskiej Izby Reprezentantów i przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Korytarz Północ–Południe to sieć połączeń energetycznych, transportowych i telekomunikacyjnych, mająca połączyć morza Bałtyckie, Adriatyckie i Czarne. W ramach Korytarza ma powstać niezbędna dla Europy Centralnej infrastruktura – terminale, gazociągi, ropociągi i zintegrowane systemy przesyłu energii elektrycznej. Konieczności stworzenia Korytarza poświęcony jest raport przygotowany przez Central Europe Energy Partners i Atlantic Council. Dokument wskazuje m.in. na kluczowe ryzyka związane z brakiem odpowiedniej integracji infrastrukturalnej Unii Europejskiej. Ceny gazu i energii w Europie Centralnej są dziś znacząco wyższe niż na rynku zachodnioeuropejskim, który jest bardziej zintegrowany, a przez to płynny i zdywersyfikowany. Równie ważny jest aspekt związany ze strategicznym bezpieczeństwem sektora energii.

– W ostatnim czasie mieliśmy okazję zobaczyć, że dostęp do zdywersyfikowanych źródeł energii jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa ekonomicznego, utrzymania niezależności i odsunięcia groźby wykorzystywania energii jako narzędzia politycznego w Europie. Stany Zjednoczone już wcześniej wspierały zapewnienie alternatywnych i stabilnych źródeł energii w Europie, m.in. poprzez Południowy Korytarz Gazowy, którym płynąć miał gaz z Azerbejdżanu. Dywersyfikacja źródeł energii to także korzyści dla samych Stanów Zjednoczonych. Zwiększenie eksportu gazu z USA i zapewnienie Europie dostaw tego surowca z innych krajów przyczyni się stworzenia nowych miejsc pracy, a także budowy bardziej konkurencyjnego, transparentnego i zdywersyfikowanego rynku gazu na świecie – stwierdził Michael R. Turner w liście do kongresmenów USA.

Konieczności budowy Korytarza Północ–Południe poświęcona będzie debata pt. „Scalanie Europy – od Korytarza Północ–Południe do unii energii, transportu i komunikacji”. Dyskusja obędzie się w ramach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Głos zabiorą Andrea Bekić, ambasador Chorwacji w Polsce; Ian Brzezinski, starszy doradca w Atlantic Council, Jerzy Buzek, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim; Jan Chadam, prezes Gaz–System; Dominique Ristori, dyrektor generalny ds. energii w Komisji Europejskiej; Daivis Virbickas, prezes Litgrid; Marek Woszczyk, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej; oraz Dariusz Zawadka, wiceprezes PERN „Przyjaźń”. Debata rozpocznie się we wtorek, 21 kwietnia, o godz. 11:30 w Sali Audytoryjnej Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.