Wniosek o dotację z programu Mój Prąd będzie dostępny także w wersji elektronicznej

21 października 2019, 11:30 Alert

Ministerstwo Cyfryzacji i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska uruchamiają możliwość złożenia elektronicznego wniosku w ramach programu dotacji na domowe mikroinstalacje – Mój Prąd. Dotychczas wnioski można było składać wyłącznie w wersji papierowej.

Greenpeace montuje panele na dachu słupskiej szkoły
Greenpeace montuje panele na dachu słupskiej szkoły

Dzisiaj w Ministerstwie Cyfryzacji odbyła się konferencja prasowa poświęcona nowej e-usłudze „Zawnioskuj online o dofinansowanie w ramach programu „Mój Prąd”. – Nowa e-usługa to dowód na to, że nie tylko stale pracujemy nad dostarczaniem Polakom nowych i wygodnych możliwości załatwiania spraw urzędowych, ale i sprawnie reagujemy na bieżące potrzeby – powiedział podczas konferencji 21 października Minister Cyfryzacji (MC) Marek Zagórski.

Dofinansowanie w formie dotacji, oferowane w ramach programu „Mój Prąd”, pokrywa do 50 procent kosztów kwalifikowanych montażu i zakupu mikroinstalacji fotowoltaicznych, ale nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie. Przy dostępnym budżecie i założonym poziomie wsparcia może to pozwolić na dofinansowanie 200 tys. instalacji. Do tej pory wnioski o dofinansowanie można było składać jedynie w formie papierowej. Od poniedziałku na portalu GOV.PL ruszy nowa e-usługa.

Dotychczas osoby chcące wziąć udział w programie Mój Prąd, który działa od 1 września, musiały złożyć wniosek w wersji papierowej do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mieszkańcy spoza stolicy, gdzie mieści się siedziba NFOŚiGW, mogli składać wnioski, ale jedynie drogą pocztową lub kurierską. Dokument można było pobrać ze strony internetowej i odesłać wypełniony, ale tylko w wersji papierowej. Teraz ma się to zmienić.

Program Mój Prąd został zaprezentowany 23 lipca podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z udziałem premiera RP Mateusza Morawieckiego oraz ministra środowiska Henryka Kowalczyka i ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, którzy wówczas poinformowali o założeniach nowego programu dedykowanego mikroinstalacjom OZE.

Rośnie liczba mikroinstalacji OZE

W poniedziałek Ministerstwo Energii poinformowało, że w Polsce po trzech kwartałach br. działało 106 tys. 117 mikroinstalacji na odnawialne źródła energii o łącznej mocy 685 MW; to o 96 procent więcej niż pod koniec 2018 roku. Ministerstwo wyjaśniło, że na koniec ub.r. w Polsce funkcjonowało 54 tys. 214 mikroinstalacji (wzrost o 235 procent względem końca 2016 roku) o łącznej mocy 343 MW (wzrost o 235 procent wobec końca 2016 roku).

“Obecnie – po trzech kwartałach 2019 roku – funkcjonuje 106 117 mikroinstalacji (wzrost o 96 procent względem końca 2018 roku) o łącznej mocy 685 MW (wzrost o 100 procent względem końca 2018 roku). Oznacza to, że skala wzrostu mikroinstalacji pozwala przewidywać, iż na koniec 2019 roku moc zainstalowana może wynieść ponad 800 MW” – informuje ministerstwo.

ME podkreśliło, że do wzrostu liczby mikroinstalacji w Polsce znacząco przyczynił się program “Mój Prąd”, dzięki któremu można otrzymać dofinansowanie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych. Budżet programu to miliard złotych. Dofinansowanie obejmuje do 50 procent kosztów instalacji i wynosi do 5 tys. zł. Dofinansowywane są instalacje o mocy od 2 do 10 kW. Do 17 października minister energii Krzysztof Tchórzewski zaakceptował niemal 3 tys. wniosków o dofinansowanie o wartości ponad 14,3 mln zł.

“Z dnia na dzień wzrasta zainteresowanie programem. Prosta procedura wsparcia finansowego i dostępność dla każdego gospodarstwa domowego zachęca do skorzystania z takiego rozwiązania. Cieszę się, że trafił w oczekiwania społeczne” – wskazał Tchórzewski cytowany w komunikacie.

Będzie kolejny nabór

 – Po raz pierwszy zastosowaliśmy tak duże wsparcie o zasięgu ogólnopolskim dla osób indywidualnych. Dzięki oferowanemu dofinansowaniu coraz więcej osób będzie mogło produkować i wykorzystywać odnawialną energię na własne potrzeby – powiedział Minister Środowiska Henryk Kowalczyk. – Pierwszy nabór wniosków trwa od 30 sierpnia 2019 roku. Zakończy się 20 grudnia 2019 roku. Kolejny jest planowany na początek 2020 roku – dodał.

W rozmowie z portalem BiznesAlert.pl Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powiedział, że uruchomienie e-wniosku to symboliczna klamra, spinająca cztery lata pracy rządu Zjednoczonej Prawicy nad ułatwieniem Polakom dostępu do usług elektronicznej administracji. – Cztery lata temu profil zaufany posiadali praktycznie tylko urzędnicy administracji publicznej oraz nieliczni fascynaci e-administracji. Dzisiaj już ponad 4,4 miliona Polaków korzysta z tego rozwiązania, a administracja rządowa cyfryzuje kolejne usługi publiczne. Jestem pewien, że e-wniosek programu Mój Prąd przyczyni się nie tylko do zwiększenia popularności e-usług, ale również znacząco ułatwi instalację domowych elektrowni słonecznych na dachach polskich domów – stwierdził.

Oferowane dofinansowanie w formie dotacji może pokryć do 50 procent kosztów kwalifikowanych montażu i zakupu mikroinstalacji, ale nie więcej niż 5 tysięcy złotych na jedno przedsięwzięcie. Przy dostępnym budżecie i założonym poziomie wsparcia może to pozwolić na dofinansowanie nawet 200 tysięcy instalacji, które pozwolą wygenerować nawet 1 TWh zielonej energii.

Do dzisiaj wniosek o dofinansowanie można było złożyć na dwa sposoby – oba „tradycyjne”. Pierwszy – to wizyta w siedzibie NFOŚiGW i osobiste złożenie tam papierowej wersji wniosku. Drugi – przesłanie dokumentów pocztą lub kurierem na adres funduszu. Od dzisiaj nie trzeba iść na pocztę lub jechać do siedziby NFOŚiGW. Można to załatwić przez internet. – Aby online złożyć wniosek o dofinansowanie potrzebujemy jedynie profilu zaufanego lub e-dowodu – powiedział Minister Cyfryzacji Marek Zagórski. – Załatwienie tej sprawy zajmuje tylko kilka minut – dodał szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Jak złożyć wniosek?

Od czego zacząć? Od przygotowania elektronicznych wersji niezbędnych dokumentów, które trzeba załączyć do wniosku. Oto, o jakie dokumenty chodzi:

 • Kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej, kopia faktury powinna być opatrzona adnotacją „Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd”,
 • Dowód zapłaty faktury/oświadczenie o dokonanej wpłacie,
 • Zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Mocy, w którym go zainstalowano,
 • Oświadczenie o samodzielnym montażu instalacji (tylko w przypadku gdy instalacja jest montowana samodzielnie, przy założeniu posiadania niezbędnych kwalifikacji).

Należy też pamiętać o loginie i haśle do profilu zaufanego (PZ). Można go założyć na stronie www.pz.gov.pl. – Z profilu zaufanego korzysta już ponad 4,4 miliona Polaków. Jego wciąż rosnąca popularność jest najlepszym dowodem na to, że warto go mieć – powiedział Minister Marek Zagórski.

Elektroniczne wersje dokumentów przygotowane. Co dalej? Pierwszy krok to wizyta na portalu GOV.PL. Będąc tam należy zalogować się do panelu Mój GOV i wybrać e-usługę „Skorzystaj z programu Mój prąd“.

Oto kolejne wskazówki:

 1. Kliknij przycisk „Złóż wniosek o dofinansowanie”.
 2. Zaloguj się (profilem zaufanym lub jeśli masz – e-dowodem).
 3. Wypełnij wniosek, uzupełnij dane kontaktowe. Upewnij się, że w swoim wniosku podałeś poprawny e-mail. To na ten adres otrzymasz potwierdzenie podjętej decyzji.
 4. Dołącz wymagane załączniki.
 5. Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie (profilem zaufanym lub jeśli masz – e-dowodem).
 6. Wyślij dokumenty: wniosek z załącznikami.
 7. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP na panelu Mój GOV i na podany we wniosku adres e-mail.

Bartłomiej Sawicki/Wojciech Jakóbik/Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej/PAP/ Ministerstwo Energii

AKTUALIZACJA: Dodano wypowiedź Piotra Woźnego, prezesa NFOŚiGW dla BiznesAlert.pl, godz. 13:30, 21.10.2019

AKTUALIZACJA: Dodano komunikat NFOŚiGW, godz. 15:10. 21.10. 2019

AKTUALIZACJA: Dodano depesze PAP mikroinstalacji OZE NFOŚiGW, godz. 18:00. 21.10. 2019

Woźny: Mój Prąd wsparł już mikroinstalacje kwotą 15,5 mln złotych