Mniej środków na Mój Prąd? NFOŚiGW nie powiedział jeszcze ostatniego słowa

18 marca 2021, 12:45 Alert

Będzie mniej środków na trzeci nabór do nowej edycji programu Mój Prąd? Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Paweł Mirowski zdradził na antenie Biznes24, że obecnie planowany budżet to ok. 160 mln euro. Jeśli byłaby to ostateczna kwota, byłaby ona mniejsza od pierwszej edycji. Wielkość indywidulanej dotacji jest nadal przedmiot negocjacji z ministerstwem klimatu i środowiska.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu budynku fot. Ulrike Leone/Pixabay
Instalacja fotowoltaiczna na dachu budynku fot. Ulrike Leone/Pixabay

Mniejszy budżet 

Prezes NFOŚiGW na antenie telewizji Biznes24 powiedział, że w odróżnieniu od poprzedniej edycji programu dotacji do domowej fotowoltaiki Mój Prąd, źródłem jego finansowania nie będą środki krajowe, a unijne. – Staramy się, aby środki na trzecią edycję Mój Prąd pochodziły z UE. Na tę chwilę wiele wskazuję na to, że będą to środki rzędu 160 mln euro. Będziemy jednak zabiegać, aby było ich tyle poprzednio, a więc 1,1 mld zł – powiedział. Po przeliczeniu kursu z 18 marca dawałoby to pulę środków rzędu ponad 738,2 mln zł. Jeśli byłaby to ostateczna kwota, to oznaczałoby to, że na nową edycję tego programu środków będzie mniej. Wielkość indywidulanej dotacji jest nadal przedmiot negocjacji z ministerstwem klimatu i środowiska, a wynika to z faktu – jak powiedział prezes – że wciąż nie znamy ostatecznego, fin lanego budżetu, a przedmiotem analiz jest także forma wsparcia. Rozważana jest m.in. formuła progresywna, a więc im więcej działań w ramach efektywności energetycznej, produkcji energii, tym większa dotacja. Nowa edycja programu, która ruszy od pierwszego lipca, pozwoli na dotacje do szerszej palety produktów.

KPO wesprze Czyste Powietrze, Mój Prąd i łańcuch dostaw offshore

Założenia programu

Program „Mój Prąd” będzie finansowany ze środków unijnych z instrumentu, w którym koszty kwalifikowane stanowią wydatki poniesione w okresie od pierwszego lutego 2020 roku do 31 grudnia 2023 roku. Zatem wnioskodawcy, którzy zakupili instalację przed ogłoszeniem naboru – ale po 31 stycznia 2020 roku – będą mogli skorzystać z dofinansowania po spełnieniu innych warunków określonych w programie. Finansowane będą projekty zakończone i podłączone do sieci OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego). Przedział mocy instalacji 2-10 kW w trzeciej edycji programu będzie utrzymany.

Celem nowej edycji programu Mój Prąd jest wytwarzanie i zużywanie energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na własne potrzeby. Trwają jeszcze prace koncepcyjne ministerstwa klimatu i środowiska oraz NFOŚiGW nad poziomem dofinansowania oraz zakresem rzeczowym inwestycji dofinansowywanych w ramach nowej odsłony programu wraz z uwzględnieniem możliwości rozszerzenia dotychczasowego zakresu programu o następujące elementy: punkty ładowania (ładowarki) do samochodów elektrycznych, inteligentne systemy zarządzania energią w domu oraz magazyny ciepła/chłodu. Rozpoczęcie nowego naboru planowane jest od pierwszego lipca tego roku.

W ubiegłym roku w Polsce zainstalowano 2,2 GW w PV – to dwukrotnie więcej niż w 2019 roku. Na koniec 2020 roku mocy zainstalowana mikroinstalacji OZE wynosiła 3 GW, a z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynika, że pierwszego lutego moc zainstalowana w fotowoltaice, a więc licząc w tym także prosumentów i farmy fotowoltaiczne, kształtowała się na poziomie 4 GW.

Bartłomiej Sawicki

Znamy warunki nowego naboru do programu Mój Prąd. Oficjalnie ruszy od lipca