MOL może oddać kluczową spółkę Chorwatom

10 maja 2017, 12:45 Alert

Być może kombinat INA na powrót będzie należeć do Chorwacji. Węgierska firma MOL jest gotowa sprzedać swoje udziały w chorwackiej firmie energetycznej INA w chorwackim rządzie, powiedział 5 maja Sandor Csanyi, wiceprezes zarządu MOL i dyrektor naczelny banku węgierskiego OTP.

Rząd Chorwacji jest właścicielem 44,85 proc. akcji INA, a MOL posiada 49,1 proc.akcji z prawem do zarządzania firmą. Obie strony blokowały się wzajemnie w sporze o kontrolę nad firmą. Budapeszt i Zagrzeb od wielu lat walczą z tym problemem, a chorwacka strona oskarżała byłego chorwackiego premiera Ivo Sanadera o sprywatyzowanie INY na korzyść MOL za łapówkę od Węgrów.

Chorwacja chce emancypacji naftowej od Węgier. Pomogą Polacy?

Chorwacki premier Andrej Plenković powiedział w grudniu ub.r., że Zagrzeb zamierza odkupić 49 proc. akcji INA od MOL, ale nie było jasne, czy węgierski akcjonariusz chciałby je zbyć. Zagrzeb informował, że planuje sprzedać pakiet 25 proc. akcji w spółce Hrvatska Elektroprivreda (HEP), aby mieć środki na sfinansowania transakcji. W lutym br. minister spraw zagranicznych Węgier, Peter Szijjarto, powiedział, że współpraca obu państw stała się „niemożliwa”, a jedynym rozwiązaniem byłoby „zakończenie współpracy”.

Przebywający w początkach maja br. w Chorwacji Sandor Csányi skomentował obecne relacje między MOL a INA: – Staramy się o lepszą współpracę z rządem Chorwacji. Jesteśmy gotowi także odstąpić INĘ, jeśli ten rząd zechce ją nabyć. A jesli nie chce, albo nie może – jesteśmy gotowi nadal współpracować. – Tę krótką wypowiedź Csanyi uzupełnił stwierdzeniem, że o wspólpracę trudno jednak w warunkach, gdy wprawdzie Interpol wycofał list gończy za szefem MOL Zsoltanem Hernádi’em, bo sąd arbitrażowy orzekł, że nie było korupcji – ale prezes MOL jest nadal poszukiwany przez UE na podstawie wniosku Chorwacji. Csanyi wyraził nadzieję, że Chorwacja ten wniosek wycofa.
Hernadi został oskarżony w Chorwacji o przekupienie Sanadera, aby ten umozliwił MOL uzyskanie dominującą pozycję w INA ( w 2009 r.) Sanader został w 2012 r. skazany na 10 lat więzienia za korupcję – przekupstwo dokonane przez MOL oraz austriacki bank Hypo Alpe Adria.

INA jest największą chorwacką firmą zajmującą się poszukiwaniem i wydobyciem ropy i gazu, przetwórstwem ropy naftowej i dystrybucją ropy i produktów naftowych. Ma silną pozycję handlową w regionie. Zarządza dwoma rafineriami w Rijece i Sisaku oraz regionalną siecią 495 stacji benzynowych. Oprócz działalności w Europie Południowo-Wschodniej prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą w Angoli i Egipcie.

Chorwacja chce odzyskać kontrolę. Liczy na PKN Orlen, boi się Gazpromu

HINA/Nacional/Teresa Wójcik